Emine’ye aynı ceza verildi

Boşandığı kocasını kızgın yağ döküp satırla öldürmeye kalkışan kadına yeniden 20 yıl hapis cezası verildi

Emine’ye aynı ceza verildi

Boşandığı kocasını kızgın yağ döküp satırla öldürmeye kalkışan kadına yeniden 20 yıl hapis cezası verildi

 Emine’ye aynı ceza verildi
12 Şubat 2019 - 08:45

 
Neşet KARADAĞ

ADANA (GÜNAYDIN) - Adana'da eski eşi Ayhan Akdemir'i üzerine kızgın yağ döküp, satırla öldürmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle 20 yıl hapis cezası verilen ve bu cezası Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulan Emine Sayar, yargılandığı mahkemede yeniden 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi. 
Eski eşi tarafından öldürülmek istenen Ayhan Akdemir ile ilgili 'kesin doktor raporu' alınmadığı gerekçesiyle Adana Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından bozulan davanın yerel Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına Tarsus Kadın Cezaevi’nde tutuklu olan sanık Emine Sayar ile başka bir suçtan Niğde Açık Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ayhan Akdemir Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tarafların avukatlarının da geldiği duruşmada mahkeme başkanı, Akdemir ile ilgili Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ‘doktor raporunun’ geldiğini söyledi. Raporda, Akdemir’in vücudundaki ikinci ve üçüncü derecede yanıkların kişinin yaşamını tehlikeye sokan bir duruma yol açtığı, yüzündeki izin göze batacak nitelikte bulunduğu, yaralanmanın duyularından veya organlarından birinin işlevini sürekli zayıflaması niteliğinde olduğu belirtildi. Daha sonra, iddia makamı, sanıklar ile avukatlarına söz verildi.
Mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanık Sayar’ın ‘eski eşini öldürmeye teşebbüs’ ettiği iddiasıyla 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, Akdemir’in ise ‘eşini basit yaralamadan’ beraatine karar verilmesini istedi. 
Daha sonra sanıklara ve avukatlarına söz hakkı verildi. Sayar, eski eşi Akdemir'den şikayetçi olduğunu söyledi. Olay günü eski eşinin sabaha karşı eve geldiğini öne süren Sayar, "Nafaka yüzünden tartıştık. Sürekli nafaka ödediği için 'İstediğim zaman eve gelirim' dedi. Tartıştık, boğuşma oldu. Beni itti, saçımı çekti. Bıçak salladı. Hatta karın bölgemde çizikler oluştu. Ben de kendimi korumak için neresine neyle vurduğumu hatırlamıyorum. O sırada ocaktaki kızgın yağ ve sıcak su döküldü. Ben de yandım. Kasıtlı dökmedim. Arbede sırasında satırla da vurmuş olabilirim. Olayı dramatik hale getirmek için suç unsurlarını dağıtarak mizansen hazırlamış. Beni öldüreceği yönünde haber gönderdi. Kendimi korudum” dedi. 
Ayhan Akdemir ise eski eşinden şikayetçi oldu. Boşanmalarına rağmen 10 yıldır eşiyle birlikte aynı evde yaşadıklarını, nafaka tartışması iddiasının ise gerçek olmadığını ileri süren Akdemir, aralarındaki tartışmanın Emine Sayar'ın bir gardiyanla mesajlaşmasından kaynaklandığını savundu. Akdemir, "Tartışmayı uzatmayıp kanepede yatarken üzerime sıcak yağ ve su döktü. Her yerim yandı. Sonra satırla başıma vurdu. Tuvalete kaçıp kapıyı kilitledim. Tuvaletin penceresinden 'Komşular yetişin karım beni öldürüyor.' diye bağırarak yardım istedim. Polisi ve ambulansı aradım. Cezaevinden kendisini öldüreceğim yönünde haber göndermedim” diyerek esi eşinin cezalandırılmasını istedi. 
Mahkeme heyeti, Emine Sayar'ı "boşandığı eşini öldürmeye teşebbüs" suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, daha sonra cezayı, eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle 20 yıla indirip tutukluluğunun devamına karar verdi.
Ayhan Akdemir'in ise Sayar'ı yaraladığının sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verildi. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum