‘ Engelli vatandaşlarımız mağdur ediliyor’

‘ Engelli vatandaşlarımız mağdur ediliyor’

‘ Engelli vatandaşlarımız mağdur ediliyor’
14 Eylül 2020 - 17:18

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, engelli raporlarının geç sonuçlanmasının engellileri mağdur ettiğini söyledi.
Milletvekili Koncuk, “Engelli heyet raporu olanların vergi indirimi için “Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Sağlık Kuruluşuna başvuru yapması halinde vergi indirimi işleminin sonuçlanmasının ortalama 6 aydan önce bitmediğini  ve raporların bu süreden önce onaydan geçmediğine dikkat çekti. Koncuk, “Online sistemin hâkim olduğu kuruluşlarda işlemlerin geç sonuçlanması nedeniyle mağduriyet yaşanması içler acısıdır”dedi.
Koncuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a verdiği soru önergesinde, “engelli vatandaşlarımızın vergi avantajından yararlanabilmeleri için gelirler ve giderler idaresine müracaatlarının akabinde kısa sürede gerçekleşmesi gerekirken sonuçlandırma neden uzun sürmektedir” diye sordu. Koncuk, “Raporların incelenmesi ve derecelerinin belirlenmesi Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Sağlık Kurulunca yapılmaktadır. Online sistemin hâkim olduğu kuruluşlarda işlemlerin sonuçlanması neden uzun sürüyor ve vatandaş mağdur ediliyor?” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum