Engellilere yönelik farkındalık çalışmalarının eğitim müfredatına alınması istendi

Engellilere yönelik farkındalık çalışmalarının eğitim müfredatına alınması istendi

03 Aralık 2019 - 13:18

Adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu,  engellilere yönelik olumsuz tutum ve önyargıların ortadan kaldırılması için engellilere yönelik farkındalık çalışmalarının yapılmasını, eğitim müfredatına bu konuda yer verilmesini istedi.
Adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Adliyedeki Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda basın açıklaması yaptı. Adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı görme engelli avukat Özlem Kara, açıklama öncesi yaptığı konuşmada, “Biz, engeli olmayan bireylerle birlikte bu mücadelenin içinde olursak, birlikte dayanışarak yol alırsak, bu mücadelenin daha anlamlı olduğuna inanıyorum” dedi.
Basın açıklamasını okuyan Engelli Hakları Komisyonu Üyesi  Bahar Melek Öğrü, engelli bireylerin toplum yaşamına tam ve etkin katılımları önündeki engellerin ortadan kaldırılmadığını söyledi. Öğrü, “Engelli bireylerin sorunlarının ortadan kaldırılması şüphesiz öncelikle engelli bireylere yönelik olumsuz tutum ve önyargıların ortadan kaldırılmasını gerektirmektedir. Bu çerçevede anaokullarından başlamak üzere eğitim süreçlerinde ve toplumda engellilere yönelik farkındalık çalışmalarının yapılması, eğitim müfredatına bu konuda yer verilmesi zorunluluktur. Kamu idaresi engelli bireylerle engeli olmayan bireyler arasındaki eşitsizliğin giderilmesine yönelik politikalar üretmek ve önleyici tedbirleri almakla yükümlüdür. Unutmamak gerekir ki engelli bireylerin insan onuruna yaraşır, eşit ve bağımsız bir yaşama sahip olabilmesi hepimiz için onurlu ve özgür bir yaşam hakkı taşımaktadır” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum