Erdoğan'dan konut müjdesi

Erdoğan'dan konut müjdesi

Erdoğan'dan konut müjdesi
12 Aralık 2019 - 17:18

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinesinde TOKİ tarafından yürütülen 100 bin sosyal konut tanıtım toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bugüne kadar TOKİ vasıtasıyla yüzde 90'ı sosyal konut vasfında 857 bin konut inşa ettiklerini, 24 bin derslikli okullar, 40 bin yatak kapasiteli hastaneler, ticari iş yerleri, kamu kurumlarının hizmet binaları, stadyumların ülkeye kazandırıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yılın ilk aylarında 250 bin sosyal konut kampanyamız çerçevesinde başlattığımız ilk 50 binlik konut projesi vatandaşlarımızdan büyük bir ilgi görmüştü. Biz de hem sayıyı artırmaya hem de kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. Bugünkü tanıtım töreni ile 2020 tanıtım programımız kapsamında ülkemizin 81 vilayetinde 100 bin konutun inşa sürecini başlatıyoruz. Yılbaşı itibarıyla temeli attıktan sonra azami 1 ile 1,5 yıl içinde konutları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

Mahalle kültürünü yeniden hakim kılmanın adımlarını atacaklarını belirten Erdoğan, vatandaşlara yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanını sağlayacaklarını söyledi. Erdoğan, “Böylece 100 bin dar gelirli ailemizin kira öder gibi konut sahibi olabilmelerini temin edeceğiz. Bu konutlar 2+1 bürüt 75 ve 85 metrekare ile 3+1 bürüt 100 metrekare olarak projelendirilecek. 100 bin konutluk bu projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 17 milyar 300 milyon lirayı buluyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan, yapılacak konutların bölgelere göre yöresel mimarilerinin olacağını söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum