Eroinle cinayet

Adana’da biri uzman çavuş 2 arkadaşlarını eroin enjekte ederek öldürdükleri iddia edilen 2 kişi hakkında 25’er yıl hapis cezası isteniyor

Eroinle cinayet

Adana’da biri uzman çavuş 2 arkadaşlarını eroin enjekte ederek öldürdükleri iddia edilen 2 kişi hakkında 25’er yıl hapis cezası isteniyor

 Eroinle cinayet
20 Nisan 2019 - 09:35

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)- 
Adana’da biri uzman çavuş 2 arkadaşlarını, eroin enjekte ederek öldürdükleri iddiasıyla haklarında 25’er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenen 2 kişinin yargılanmasına başlandı. 
Yüzüncı Yıl Mahallesi’nde 21 Şubat 2018’de birlikte uyuşturucu kullanan 4 arkadaştan Burak Başar ve uzman çavuş Mert Okcu ölü olarak bulundu. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Başar ve Okcu’yu eroin enjekte ederek öldürdükleri iddiasıyla Levent Can Eroğlu ile Soner Kurkan hakkında olası kastla ‘Kasten Öldürme’ suçundan dava açtı.

Adana 4.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya tutuksuz sanıklardan Levent Can Eroğlu katıldı. Diğer tutuksuz sanık Soner Kurkan gelmedi. Ölen uzman çavuş Mert Okcu’nun annesi Belgin ile diğer ölen Murat Başar’ın babası Salih Bahadır Başar ve tarafların avukatlarının geldiği duruşmada sanık Eroğlu, arkadaşlarıyla uyuşturucu kullanmak için bir araya geldiklerini söyledi. Eroğlu, “Burak önce bize eroin kullanmayı teklif etti. Biz kabul etmeyince ‘bari hap atalım’ dedi. Uzman çavuş olan Mert kullanmak istemedi. Bunun üzerine Burak, ‘uzman çavuş oldun bir tarafın kalktı’ deyince Mert de hap kullanmayı kabul etti. Alkollü içki ile hap kullandık. Hapın etkisi geçince Soner ile Gülbahçesi Mahallesi’ne gidip 100 liraya eroin aldık” dedi. 

Burak ile Soner’in arkaları dönük eroini hazırladıklarını iddia eden Eroğlu, 2 arkadaşının nasıl öldüklerini de şöyle anlattı: 
“Soner önce kendine eroini enjekte etti. Daha sonra iğneyi temizledikten sonra Burak’a enjekte etti. Bana da ‘Sen de Mert’e enjekte et’ dedi. Ben de Mert’e enjekte ettim. Benim damarlarım belirgin olmadığı için Soner’den bana eroini enjekte etmesini istedim. Soner de bana enjekte etti. Bir süre sonra Burak ile Mert’in kendilerinden geçtiklerini fark ettim. Soner’e ‘kendilerinden geçtiler ambulansı arayalım’ dedim. O da bana ‘Yok bir şey olmaz, kendilerine gelirler. Limon tuzu kaynatıp enjekte edelim’ dedi. Soner, her ikisine de limon tuzunu enjekte etti. Ancak yine kendilerine gelmediler. Ben tekrar ambulans çağırmak istedim, Soner ‘Birazdan kendilerine gelirler. Aynı uyuşturucuyu biz de kullandık, bir şey olsa bize de olur’ diyerek bana kızdı. Burak’ın anneannesi eve gelince Burak ile Mert’in uyuduklarını söyleyip Soner ve ben evden ayrıldık. Benim suç kastım yoktur.” 

Ölen Mert Okcu’nun annesi Belgin Okcu, sanıklardan şikayetçi oldu. Oğlunun uzman çavuş olduğunu ve uyuşturucu kullanmadığını belirten Okcu, “Oğlum Levent ile çocukluk arkadaşıdır. Oğlum uzman çavuş olduktan sonra Levent’e ara ara borç para göndermekteydi. Mahalleden çocukluk arkadaşı olan diğer sanık Soner’e de para gönderiyordu. Olay tarihinde oğlumun üzerinde yüklü miktarda para vardı. Üzerinden bu para çıkmamıştır. Sanıklar oğlumu, borçlarından dolayı ve üzerindeki parayı almak için bu şekilde öldürmüş olabileceklerini düşünüyorum” dedi. 

Ölen Burak Başar’ın babası Salih Bahadır Başar da, sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi. Oğlunu uyuşturucuya sanık Eroğlu’nun alıştırdığını ve oğlunu aralarındaki husumet nedeniyle öldürdüğünü iddia eden Başar, “Bir olay nedeniyle Levent oğlumun bıçağını kendisi üzerine alıp polislere yakalanmıştı. Açılan davanın ilk duruşmasına oğlum gitmeyince bu yüzden oğluma husumet besleyip tuzağa düşürerek öldürmüştür. Ayrıca her iki sanık da eczacı kalfalığı yapmışlardır. Enjektör kullanmayı da çok iyi bilen kişilerdir. Benim oğlumun vücudunun değişik yerlerinde toplam 9 tane enjektör izi bulunmaktaydı” dedi. 
Mahkeme Savcısı, sanıklardan Eroğlu’nun delil durumu ve suçun niteliğine göre tutuklanmasını duruşmaya gelmeyen diğer sanık Kurkan hakkında da yakalama kararı çıkartılmasını istedi. 
Mahkeme heyeti, savcının talebini red ederek, sanıkların mevcut durumlarının devamına karar verip duruşmayı eksikliklerin giderilmesi, Antalya'da yaşayan sanık Kurkan'ın Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunmasının alınması ve tanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe erteledi. 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum