Reklam
Reklam

Eşini kaçıranı öldürene indirim istendi

Eşini kaçıran işçisini öldürdüğü iddia edilen patronun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açıldı

Eşini kaçıranı öldürene indirim istendi

Eşini kaçıran işçisini öldürdüğü iddia edilen patronun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açıldı

Eşini kaçıranı öldürene indirim istendi
30 Ağustos 2018 - 08:37

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)- Adana’da eşini kaçırdığı iddia edilen işçisini tabanca ve tüfekle öldürdüğü iddia edilen kişi ile kendisine yardımcı olduğu öne sürülen kişilerle birlikte 2’si tutuklu 6 kişi hakkında 8 yıldan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına kadar ceza ile cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı. Savcı, katil zanlısının ‘toplumsal baskı ve yörenin değer yargıları’ nedeniyle cinayeti işlediğini iddia edip yargılama sonunda sanığa haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etti.
Seyhan ilçesine bağlı Onur Mahallesi'nde 13 Şubat’ta motosiklet ile giden Serhat Demir’in (28) bir otomobilden tabanca ve pompalı tüfekle açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı, Demir’i öldürdükleri iddiasıyla tutuklanan Davut Turgay (30), ağabeyi Habip Turgay (31), tutuksuzlar Ahmet Turgay (41), Burhan Öncü (24), Mehmet Ökmen (25) ve Nalin Öncü (23) hakkında, ‘Tasarlayarak öldürme, yardım etmek, ruhsatsız silah bulundurmak ve taşımak, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçlarından iddianame hazırladı. Adana 10.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame yapılan inceleme sonucunda kabul edildi. 

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ 
Savcı, Demir’i öldürdükleri iddia edilen Davut ve ağabeyi Habip Turgay’ın ağırlaştırılmış müebbet, Ahmet Turgay, Mehmet Ökmen’in 20’şer yıl, Burhan Öncü ve Nalin Öncü’nün ise 8’er yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep etti. 

EŞİNİ KAÇIRDI 
İddianamede, sanıklardan Davut Turgay’ın İstanbul’da ağabeyleri ile midye işi yaptığı, akrabaları olan Serhat Demir’in de yanlarında çalışmaya başladığı ve aynı evde kaldıkları belirtildi. Turgay’ın 2009 yılı sonlarında eşi H. ile Adana’da oturan kayınbabasının evine gittikleri ifade edilen iddianamede, birkaç gün sonra da eşi H.’nin yanlarında çalışan Serhat Demir ile kaçtığı kaydedildi. Eşinin kaçması üzerine Davut Turgay’ın Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduğu savcılığın da H.’nin kendi rızasıyla gitmesi nedeniyle takipsizlik kararı verildiği belirtilen iddianamede, bu olaydan sonra Davut Turgay ile eşi H.’nin boşandıkları başkaları ile yeni evlilik yaptıkları anlatıldı. 

ÖLDÜRMEK İÇİN PLAN YAPTI 
Eşi H.’nin kendisini askerdeyken yanlarında çalışan Serhat Demir ile aldatması ve Adana’da da birlikte kaçmaları üzerine sanık Davut Turgay’ın gerek aldatılmış olmanın verdiği ruh hali, gerekse yaşadığı yöre kültürü ve değer yargıları, toplumsal baskı sonucunda yaşadığı psikolojik travmanın etkisi ile eski eşini kaçıran Serhat Demir’i öldürmeyi planladığına dikkat çekilen iddianamede, Demir’in öldürülmesi şöyle anlatıldı:

TAKİP EDİP ÖLDÜRDÜLER 
“Davut Turgay yaşadığı Mardin’den akrabalarının düğünü için Adana’ya geldi. Yine düğün merasimi için İstanbul’dan gelen ağabeyleri ile buluşarak eşi H.’yi kaçıran Serhat Demir’i öldürmek için karar aldılar. Öldürme olayı için tabanca ve tüfek temin edildi. Ahmet Turgay suçta kullanılmak üzere aracını verdi. Bu araçla Serhat Demir’in oturduğu yeri öğrenip takibe başladılar. Sanık Habip Turgay aracın plakasını çamurla kapattı. 1 saat 19 dakika bekledikleri Serhat Demir’i iş çıkışı motosikletle giderken tenha bir yerde çarparak motosikletten düşürdüler. Habib ve Davut Turgay birinin elinde tabanca diğerinin elinde de tüfekle ateş ederek Serhat Demir’i öldürüp kaçtılar. Olayda kullandıkları tabanca ve tüfeği de akrabaları olan Nalin ve Burhan Öncül’ün evine bıraktılar.” 

SUÇU KABUL ETTİ 
İddianamede sanıkların ve tanıkların ifadelerine de yer verildi. Davut Turgay, her iki silahla kendisinin ateş ederek Demir’i öldürdüğünü belirterek tüm suçu üstlenmeye çalıştığı belirtildi. 

GÖRGÜ TANIĞI İFADE DEĞİŞTİRDİ 
Olayın en yakın görgü tanığı M.S.’nin de her iki sanığın ayrı ayrı silahlarla suçu işlediklerini ifade ettiği, ancak iki ay sonra dilekçe ile kendi ifadesini yalanlayarak tabanca ve tüfeği Davut Turgay’ın kullandığını belirttiği kaydedildi. İddianamenin değerlendirme bölümünde ise, görgü tanığının daha sonradan verdiği dilekçe ve ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı ve inandırıcı olmaktan uzak olduğu, bu yüzden yalan beyanda bulunmak suçunda hakkında suç duyurusunda bulunulmasını da istedi. 

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ TALEP ETTİ 
Savcı, yargılama sonunda sanık Davut Turgay’a haksız tahrik indirimi uygulanmasını da talep ederek, “Maktül Serhat Demir’in daha önce Davut Turgay’ın askerlik yaptığı sırada eşini ayartması daha sonra da birlikte kaçmalarının yöre koşullarının ve geleneklerinin getirdiği toplumsal baskı ve yörenin değer yargıları karşısında insan onurunu kırıcı ve küçültücü bir davranış olarak görülmesinin, akraba olmaları nedeni ile de aradan geçen zamanın bu husustaki hassasiyeti zaman içinde köreltmek yerine duyulan öfkeyi ve hiddeti daha da arttıracağı anlaşılmakla sanıklar Davut ve Habip Turgay hakkında haksız tahrik maddesinin uygulanma olasılığının değerlendirilmesi gerekmektedir” dedi. 
Sanıklar 19 Ekim’de yargılanmaya başlayacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum