Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü beraat etti

Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü beraat etti

Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü beraat etti

Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü beraat etti

Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü beraat etti
19 Şubat 2021 - 16:04

 

ADANA(GÜNAYDIN)-Ceyhan Belediye Başkanlığı yaptığı dönemle ilgili "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan daha önce 4 sanık ile birlikte 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen ve bu cezası Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesince tekrar incelenmek üzere yerel mahkemeye gönderilen eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte 3 sanık beraat etti. 2 sanık ise 1 yıl 3’er ay hapis cezasına mahkum edilip cezaları ertelendi.

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tamamı tutuksuz sanıklardan eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü katılmadı. Duruşmaya, sanıklardan Hüseyin G. ile sanık avukatları geldi. Mahkeme Başkanı sanık Hüseyin G. ile sanık avukatlarına son savunmalarını sordu.

Sanık Hüseyin G. suçlamaları kabul etmeyip beraatini istedi. Sanık avukatları da bilirkişi raporunda suç unsurunun oluşmadığının belirtildiğini ifade ederek müvekkillerinin beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Hüseyin G. ve Mehmet B.’yi ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıl 3’er ay hapis cezasına mahkum edip cezalarını 2 yıl süreyle erteledi. Heyet, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte Ertuğrul K., Mehmet Ş., Mustafa Hakan A., Ömer A., Ragıp B., Rahmi P. ve Şaban A.'nın üzerlerine atılan suçların yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.  


Dava süreci

Adana Emniyet Müdürlüğüne 24 Kasım 2014'te postayla gönderilen ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturmanın ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör-Teknik ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Sözlü ve ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar ile Ertuğrul K, Ragip B, Burak İ, Mehmet B, Haluk B, Mehmet Ş, Hüseyin G, Ahmet S, Şaban A, Mustafa Kaan A, Kutfedi K, Hikmet Erol A. ve Ömer A'nın 7 yıldan 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü'nün, Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde 6 milyon liralık parke döşeme işi için müteahhide işi bitirmeden hak edişin tamamının ödemesini yaptırarak kamu kurumunu zarara uğrattığı, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da eksik kalan işleri ASKİ'ye yaptırdığı iddia edilmişti.

Eski Belediye Başkanı Sözlü ile sanıklardan Ertuğrul K, Mehmet B, Hüseyin G ve Ömer A'ya, "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan beşer yıl hapis cezası verilmiş, diğer sanıklar ise beraat etmişti.

Sanık avukatları ile cumhuriyet savcılığı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine itirazda bulunmuş, dava dosyasına bakan 10. Ceza Dairesi, hapis cezası ve 5 beraat kararını yeniden incelenmek üzere yerel mahkemeye göndermiş, 5 sanık hakkındaki beraat kararını ise onanmıştı.

Yeniden yapılan yargılama sırasında alınan bilirkişi raporunda ise kamu görevlisi olan sanıklar Hüseyin Sözlü, Hüseyin G, Mehmet B. ve Şaban A'nın bulunmadığı, inşaat yetkilisi Ertuğrul K. ve Ömer A'nın geçici hak edişlerle fazla para aldıkları hususunda açık bir tespit, geçici veya kesin kabul belgelerinin bulunmadığı, diğer sanıklar Mehmet Ş, Mustafa Hakan A, Ragıp B, Rahmi P'nin konuyla ilgili sorumluluklarının bulunmadığı görüşüne varıldığı belirtilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum