'Esnafın hali içler acısı'

'Esnafın hali içler acısı'

'Esnafın hali içler acısı'
16 Ekim 2019 - 17:02

İyi Parti Adana Milletvekili Dt.M. Metanet Çulhaoğlu; Adanalı esnafların sorunlarını dile getirerek, çözüm önerileriyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığına soru önergesi verdi.
Esnafın zor günler yaşadığını anlatan Çulhaoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasa´sının 173´üncü maddesi “Devlet Esnaf ve Sanatkarı koruyucu, kollayıcı ve destekleyici tedbirler alır” diyor. Demek oluyor ki küçük esnafın desteklenmesi devletin asli görevidir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar odası gibi Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanımız Nihat Sözütek’te, “Ekonomik göstergelerin olumsuz seyretmesi ve gün aşırı gelen zamların küçük esnafı uçurumun kıyısına getirdi” diyerek durumun çok vahim olduğunu açıkça belirtmektedir." dedi
Çulhaoğlu, şöyle devam etti: "Son 5 yılda Türkiye genelinde 750 bin esnafın işyerini kapattığından bahisle bu durumun Adana içinde Türkiye genelinden farksız olduğunu da düşünürsek içinde bulunulan durumun vahameti ortaya çıkmaktadır. Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne son 10 yılda terkin veren iş yeri sayısı 25 bin civarında. Buna iş yerini kapatmasına rağmen terkin vermeyen esnaf kardeşlerimizi de dahil edecek olursak içinde bulunulan durum daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Esnaf ve Sanatkarlarımızın Türkiye ekonomisinin en önemli mihenk taşı olduğu, Sermayesi küçük ama yaptığı üretim ve istihdama katkısıyla ülke ekonomisini ayakta tutan esnafımızın halinin hiçte iç açıcı olmadığı bilinen bir gerçektir. Esnaf kardeşlerimizin borçları giderek artmakta ve sürdürülebilir bir iş olmaktan çıkmaya başladığı anlaşılmaktadır. Vergi, SGK ve Bağ-Kur primleri, yanında çalıştırdığı işçinin maaşı ve girdi maliyetleri her sene gittikçe yükselmektedir. Halihazırdaki esnaflarımız ise aldığı kredi ve borçlarla ayakta kalma mücadelesi vermektedir".
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum