Ev ve araba fiyatlarına tespih

İnsanda bağımlılık yapan tespihlerin fiyatları dudak uçuklatıyor. 100 liradan başlayan tespihlerin en pahalıları banka kasalarında saklanıyor.

Ev ve araba fiyatlarına tespih

İnsanda bağımlılık yapan tespihlerin fiyatları dudak uçuklatıyor. 100 liradan başlayan tespihlerin en pahalıları banka kasalarında saklanıyor.

Ev ve araba fiyatlarına tespih
05 Kasım 2021 - 10:35

Kerem PELİT, Emir SAĞLAM
ADANA(GÜNAYDIN)


Tespih bir gönül işi, bir aşktır. Alışıldığı zaman bağımlılık yapan bir daha bırakılamayan tespih dünyada bir pazar haline geldi. Fidan Tespihçiliğin genç işletmecisi Ahmet Fidan, 100 liradan başlayıp bir ev ve bir araba fiyatına çıkan tespihlerin olduğunu, bunların değerli olması nedeniyle banka kasalarında saklandığını söyledi.

Büyük Saat çarşısının içindeki Tespihçiler Çarşısı her gün binlerce kişinin uğrak yeri haline geldi. Tespih sevdalıları vitrinlerde asılı tespihlere bir sevdalı edasıyla bakıp hoşlarına giden tespihleri almak için pazarlık yapıyor. Tespihçiler Çarşısının önde gelen işyerlerinden Fidan Tespihçilik’te her bütçeye uygun tespih bulmak mümkün. Ahmet Fidan babası Nasır Fidan’dan öğrendiği bu mesleği 10 yaşından bu yana sürdürüyor. Günümüzde tespihçiliğin sosyal medya üzerinden ilerlediğini söyleyen Fidan, tespihçiliğin püf noktalarının dürüstlük ve maldan anlamak olduğunu söyledi.  
 
İşyerlerinde 100TL’den başlayıp bir ev bir araba fiyatına çıkan tespihler olduğunu belirten Ahmet Fidan, “Ev araba fiyatına satılan tespihleri kim alıyor?”sorusuna, “Biz gerçekten Türkiye’nin başarılı adamlarına hitap ediyoruz. Otomotiv sektöründen, müteahhitlerden, kuyumculardn alanlar oluyor. Bu tespihler çok değerli ve pahalı olduğu için vitrine konulmaz. Özel kasalarda saklanır” Dedi.
Fidan en çok satılan tespihlerle ilgili de bilgi verdi. Ellerinde bir sürü tespih çeşidi bulunduğunu bu çeşitlerin arasında ise en fazla damla kehribarın ilgi gördüğünü söyledi. Damla kehribarın yeni doğan bebeklerin boynuna kolye olarak asıldığına da dikkat çekti.
 
Tespih bağımlılığı konusunada değinen Fidan, 10 bin TL maaş alan adamın 8 bin TL’sini tespihe yatırdığını böyle müşterilerin çok olduğunu söyledi. Bu bağımlılığın bir tespih ile başlayıp koleksiyona kadar gittiğinin bilgisini veren Fidan sözlerine şunları ekledi:
“Tespih bağımlılıktır, sevdadır, aşktır. Bir tane alırsın hoşuna giderse, o aşkı sana enjekte ederse senin için bağımlılık başlamıştır. Artık tespihsiz yamamazsın.”
 
Fidan, son günlerde Euro ve Dolar kurları yükseldiği için yurt dışına ithalat ve icraat yapmadıklarını belirtti. Bu işi maddiyatın dışında sevdikleri için yaptıklarını söyledi.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum