Ezer: İnsanlar parası olmadığı için ölmemeli

LÖSEV’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer’in sinevizyon aracılığıyla Adanalılara yaptığı konuşma katılımcıları duygulandırdı

Ezer: İnsanlar parası olmadığı için ölmemeli

LÖSEV’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer’in sinevizyon aracılığıyla Adanalılara yaptığı konuşma katılımcıları duygulandırdı

Ezer: İnsanlar parası olmadığı için ölmemeli
04 Nisan 2015 - 12:10

ADANA (GÜNAYDIN) – LÖSEV’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer’in sinevizyon konuşmasıyla başlayan ‘Kanser Kaderimiz Olmayacak’ projesinin tanıtım konferansı Adana’da büyük ilgi gördü.

Sinevizyonda başından geçen bir olayı dile getiren Dr. Üstün Ezer, takip ettikleri bir hastanın gelmemesi üzerine ne gibi fedakarlıklarda bulunduğunu anlattı. Ezer, “İnsanlar parası olmadığı için ölmemeli. Bizim tek amacımız bu hastalığa kalıcı çözümler üretmektir. Türk Milletinden çok büyük destek gördük. Bu yüzdendir ki, iyileşen her çocuk ve yüzü gülen her anne bu milletin eseridir. İyi ki varsınız.” dedi

ÜNVER VE KÜTÜK KONUŞTU
 
LÖSEV’in Avrupa Birliği destekli ‘Kanser Kaderimiz Olmayacak’ projesinin anlatıldığı konferansa konuşmacı olarak LÖSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver ve Avukat Arzu Kütük katıldı.
LÖSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver, kanser hastalığı, korunma yolları ve LÖSEV’in kuruluşu hakkında açıklamalarda bulunurken, avukat Arzu Kütük hasta hakları hakkında bilgi verdi.
15 sene önce bir kişinin kanser hastası olduğunu öğrendiğinde herkesin çok şaşırdığını belirten Hülya Ünver, “Artık şaşırmıyoruz. Çünkü çok yaygınlaştı. Kanser hastalıkları, dünyada en çok görünen kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada ve bu artış hızı ile devam ederse önümüzdeki 15 yıl içerisinde ne yazık ki birinci sıraya çıkması bekleniyor” şeklinde konuştu.

 

TEDAVİSİ ÇOK ZOR

Ünver, “Kanserin tedavisi çok zor. Bir de bunun ekonomik boyutu var. Kişinin kendi ve ailesinin bütçesine ekonomik anlamda çok büyük bir gider olarak yansıdığı gibi ülkemizin ve dünyanın ekonomisine de çok büyük olumsuz maliyetleri var” dedi
Harcanan paralara rağmen kanser tedavisinde başarı oranın beklenen düzeyde olmadığını aktaran Ünver, “Dünyada her yıl kansere harcanan para 1 trilyon dolar. Ülkemizde ise baktığımızda bu rakam 3.5 milyar dolar olarak açıklanıyor. Tedaviye harcanan bu rakama rağmen tedavide bu ölçüde başarı oranı yüksek olsa elbette bu maliyet çok göze çarpmaz. Ama tedavide başarı oranı beklenen düzeyde değil” ifadesini kullandı.
LÖSEV Sosyal Hizmetler Akdeniz Bölge Sorumlusu Bengisu Dörtkardeş de Avrupa Birliği Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından desteklenen “Kanser Kaderimiz Olmayacak” projesi hakkında kısa bir açıklama yaptı. İletişim Sorumlusu Nuray Dündar da konuklarla yakından ilgilenerek örnek bir ev sahipliği gerçekleştirdi.
Konferansa bazı ailelerin küçük çocuklarıyla katılıp destek vermesi dikkat çekti.

PROJENİN AMACI

LÖSEV’in başarıyla yürüttüğü proje kapsamında, 2015 yılı boyunca yurt çapında belirlenen 15 merkezi il ve çevresinde kanser hastalığında toplumsal farkındalığın yükseltilmesi amacıyla bir dizi seminer, konferans ve aile ziyaretleri gerçekleştirilmesi amaçlanıyor
Proje kapsamında kamuoyuna, işverenlere ve hastalara temel hasta ve özlük hakları, kanser ve kanserden korunma yolları konuları hakkında bilinçlendirme seminerleri verilecek. 
‘Kanser Kaderimiz Olmayacak’ Projesi sonunda, yapılan çalışmalar ve alınan geri bildirimler doğrultusunda bir sonuç bildirgesi yayınlanması ve kanun yapıcılara yasal mevzuat konusunda bir dizi öneri paketi sunulması hedefleniyor.
Projenin 12 ay süreceğini belirten yetkililer, “Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Konya, Çorum, Kocaeli, Aydın, Kayseri, Adana, Samsun, Gaziantep ve Batman olmak üzere 15 ilde temel hasta ve özlük hakları, kanser ve kanserden korunma yolları konularında konferans ve seminerler düzenlenecek. Bu toplantılarda kanser ve kanserden korunma yolları, temel hasta ve özlük hakları konularında eğitimler verilecek ve geri bildirimler alınacak. Hastalar, hasta yakınları, sağlıklı bireyler, işverenler, devletin ilgili makamları, kamu kuruluşları yetkililerinin de katılacağı konferanslar sonrasında yasada olan ve uygulanmayan ve yasada olması gereken fakat olmayan konularda öneri paketleri hazırlanacak ve bu öneri paketleri TBMM Başkanlığı’na, milletvekillerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı’na sunulacak.” dedi

KONFERANS ÖNCESİ ANKET

Sivil Toplum Diyaloğu ‘Kanser Kaderimiz Olmayacak’ projesinin tanıtımının yapıldığı konferans öncesinde, toplantıya katılanlara anket formu verildi. ‘Kanser ve Korunma Yolları’, Hasta ve Özlük Hakları Konulu eğitim seminerleri için düzenlenen katılımcı giriş anketi toplantı sonunda katılımcılardan toplandı. Vatandaşlar, kendileri için sorulan bazı özel bilgileri cevaplandırdıktan sonra kanser hakkındaki soruları yanıtladılar. 
7’den 70’e büyük ilgi gören konferansta özellikle anaokulu çocuklarının saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunurken ayakta durarak ona gösterdikleri saygı dikkat çekti.

 

MUSTAFA ÖZKE / ÖZEL HABER


YORUMLAR

  • 0 Yorum