‘Faizi yatırımcılar indirir’

Çukurova GİAD tarihi günde ekonomiyi masaya yatırdı.

‘Faizi yatırımcılar indirir’

Çukurova GİAD tarihi günde ekonomiyi masaya yatırdı.

‘Faizi yatırımcılar indirir’
25 Kasım 2021 - 10:20

ADANA(GÜNAYDIN)

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, yüksek faize herkesin karşı olduğunu belirterek, “Faizi kalıcı olarak indirmenin yolu ülkeye yatırımcı çekmektir, dolar çekmektir” dedi.
 
Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD), doların 13 lirayı bulduğu tarihi günde Adana’da ekonomiyi masaya yatırdı. Çukurova GİAD’ın ‘Bilgi Güçtür Toplantıları’ Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın katılımıyla yapıldı. Sheraton Adana’daki toplantıda ‘Dünya-Türkiye Ekonomisi ve Kripto Paralar’ konusu ele alındı. Toplantının açış konuşmasını yapan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, öngörülerin alt üst olduğu günler yaşandığını belirterek, “Önümüzü görmenin mümkün olmadığı, ekonomi ve ticaretin içerisinde bulunduğu durumu anlatmanın mümkün olmadığı günler yaşıyoruz. Bulanık suda balık avlıyoruz söylemini bile arıyoruz. Dövizdeki tarihi hareketlenmenin yaşandığı gün aramızda bulunan Özgür hocamıza bilgileri için teşekkür ederiz” dedi.
 
Daha sonra söz alan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, günümüz dünyasında küresel ekonomide tüm ülkelerin asla bağımsız olmadıklarını, her alanda başarılı olmak ve her türlü olumsuzluğa karşı  ülke olarak güçlü durmak gerektiğini bildirdi. Faizin müdahaleyle indirilmesi durumunda dövizin yükselmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirtaş, kendisinin düşük faize karşı olmadığını, ancak, faizlerin piyasa şartlarıyla düşmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:
“Benim faizin düşmesini istememem için deli olmam lazım. Kim istemez ki faizin düşmesini. Bankalar da ister. Düşük faizde bankaların karı daha fazla artar çünkü. Yüksek faiz beladır. Adamın ciğerini söker. Yüksek faiz sonuçtur, bir şeyin sonucudur. Yüksek faiz yüksek ateş gibidir. Bir insan ateşi sever mi? Ateşin çıkınca halsiz olursun, yürüyemezsin. Ateş de bir virüsün sonucudur. Vücuda virüs, bakteri girer ateş artar. Ateşini ölçtün 39,5. Düşmesini söyleyince düşer mi? Piyasa faizini de kimse düşüremez. O sonuçtur çünkü. Faizin enflasyonun nedeni olduğunu düşünüyorsanız yarın faizi sıfıra indirelim. Piyasa faizini indirmenin yolu elbette var. Türkiye’ye yabancı yatırımcı gelmesi. 2002-2008’de neden indi faiz? Çünkü o dönemde çok iyi yatırımcı geldi, dolar girdi Türkiye’ye. Türkiye reform yapıyordu. İnanç olduğu için yatırımcı geldi. Öyle olunca daha az faizle yatırımcı ülkemize çekildi. Faizi geçici olarak değil kalıcı olarak indirmenin yolu ülkeye yatırımcı çekmektir. Ülkeye dolar çekmektir. Dünya devi olmanın tek yolu var. İşindeki en iyi insanlarla çalışacaksın. Din, dil, ırk, köken bakmayacaksın. Alevi, Sünni, Çerkez, Arap, Kürt, doğulu, batılı, başı açık-kapalı bakmayacaksın. Zenginlik böyle gelir. İşi bilene vereceğiz. Her anlamda bir işi kim en iyi yapıyorsa ona vereceğiz. Dünya çapındaki insanlarla çalışacağız. Türkiye’nin kurtuluşu liyakata dönüş ve birbirimizi kırmamamız. Ayrımcılık yapmayacağız. Herkes kendinin doğru olduğunu düşünüyor. Öyle düşünebilirsin ama karşı tarafı da kabullenmek zorundasın. Kabullenirsek hepimiz zengin olacağız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum