Fizik tedavi uzmanları Adana'da bir araya geldi

Fizik tedavi uzmanları Adana'da bir araya geldi

Fizik tedavi uzmanları Adana'da bir araya geldi
10 Aralık 2018 - 16:11

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Lenfödem Derneği İşbirliğinde, fizik tedavi ve rehabilitasyondaki güncel yaklaşımların konu edildiği eğitim semineri düzenlendi.
Hastanenin Konferans Salonu’nda, Prof. Dr. Pınar Borman’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen, “Lenfödem Rehabilitasyonu ve Robotik Rehabilitasyon (Alt Ekstrremite Ortezleri) konulu eğitim seminerine, Yozgat, Mersin ve Gaizantep’ten fizyoterapistler katıldı. Seminerde, Prof. Dr. Pınar Borman, Prof. Dr. Sibel Özbudak Demir ve Doç. Dr. Engin Koyuncu eğitmen olarak yer aldı.
Prof. Dr. Pınar Borman, “vücudun dokularında şişmeye neden olan uzun süreli (kronik) bir durum olan,  vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilen, ancak genellikle kollarda veya bacaklarda oluşan, lenf sistemi düzgün çalışmadığında gelişen” bir hastalık olan Lenfödem, konusunda detaylı bilgiler verdi. Prof. Dr. Borman, “Lenfödem anotomisi, lenfödemde değerlendirme ve tedavi, lenfödemde manuel lenfatik drenaj ve çok tabakalı bandajlama” konulu sunumunda, hasta üzerinde uygulamalı workshop ile katılımcıları bilgilendirdi.