Fotokapanlar7/24 saat ormanlarımızı izliyor

Ormanlarımızda yasa dışı faaliyetlere geçit yok.

Fotokapanlar7/24 saat ormanlarımızı izliyor

Ormanlarımızda yasa dışı faaliyetlere geçit yok.

 Fotokapanlar7/24 saat ormanlarımızı izliyor
06 Mart 2021 - 10:50

Şeyda AYDEMİR
ADANA(GÜNAYDIN)


Ülkemizde yaban hayatını görüntülemek için kullanan fotokapanlar Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle orman suçlarının tespitinde de etkin bir şekilde kullanılıyor.
Yerli ve milli yapay zeka ile çalışan fotokopanlar yeşil vatanı korumak için ağaç kesme, nakil, açma, taşıma, otlatma ve kaçak avlanma gibi suçların yoğun olarak yaşandığı bölgelerde ormanlarımız 7 gün 24 saat izleniyor.
Ormancılık faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden Orman Genel Müdürlüğü ormanların korunması için, gözetleme kuleleri, dronlar ve insansız hava araçları (İHA)’nın yanı sıra fotokapanlar ile özellikle orman suçlarına karşı gözcülük yapıyor.
ORIKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi kapsamında; Adana Orman Bölge Müdürlüğü’nde suç tespiti yapan foto kapanların kullanılmaya başlandığı belirtildi.
Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü tarafından, fotokapan kullanımı, işletme ve teknik eğitimleri düzenlendi. OZM Daire Başkanlığı Orman Koruma Şube Müdürü Kamuran Birinci ve Orikem Koordinatörü Yazgı Coşgun Polad tarafından online olarak verilen eğitimlere Ozm Şube Müdürü M.Onur Leylek, Şube Mühendisleri, İşletme Müdürleri, Müdür Yardımcıları ve Orman İşletme Şefleri ile beraber çok sayıda teknik personel katıldı.
Hareket ve ısı sensörlerinden sağlanan görüntü ve videolar, M2M (makineler arası haberleşme) aktarılıp yapay zeka tarafından işlenerek ilgili orman işletme şefine gerçek zamanlı olarak gönderiliyor. Aynı zamanda insan, hayvan, araç ve iş makinesi türüne göre alarm oluşturma özelliği bulunan foto kapanlarda orman suç aletlerini, canlı-cansız nakil vasıtalarını ayırt ederek  plaka tanımlama yapabiliyor.
Yerli ve milli yapay zeka destekli fotokapanlar ile orman suçlarının oluşmasını engellemede ve anında müdahalede büyük katkı sağlaması bekleniyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum