Genel müdür ile çöplük sorumlusu asli kusurlu bulundu

Çürük meyve yığınının altında kalan çocuğun ölümü ile ilgili bilirkişi raporu mahkemeye geldi

Genel müdür ile çöplük sorumlusu asli kusurlu bulundu

Çürük meyve yığınının altında kalan çocuğun ölümü ile ilgili bilirkişi raporu mahkemeye geldi

Genel müdür ile çöplük sorumlusu asli kusurlu bulundu
28 Ocak 2020 - 08:38

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Yüreğir ilçesinde 13 Kasım 2018'de atık toplayan 15 yaşındaki Halil Yeloğlu’nun çöplüğe boşaltılan çürük narenciye ürünlerinin altında kalarak yaşamını yitirmesiyle ilgili 3 sanığın yargılanmasına devam edilirken mahkemeye bilirkişi raporu geldi.

Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Selami O. ve Selahattin M. ile sanıkların avukatları katıldı. Sanık Mahmut Ç.ise gelmedi. Mahkeme Başkanı, bilirkişi raporunun mahkemeye gönderildiğini söyledi. Raporda, ıslah sahasına kontrolsüz olarak kamyon ve hurda toplayıcısı kişilerin girmesine engelleyici gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle dava dosyasında sanık olmayan dönemin Adana Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Burak İ. ile çöplükte işin takip ve kontrolünü yapmakla sorumlu olduğu iddia edilen sanık Mahmut Ç. Asli kusurlu bulundu. Yük boşaltma anında kamyon çevresinde çok sayıda çocuk ve kişinin bulunduğunu bildiği, birkaç kez ikazda bulunduğu, ilk defa portakal posası boşaltmaya gelmediğinden, bu kişilerin hurda plastik için boşaltılan yüke saldıracaklarını bildiği gerekçesiyle damperden yükün boşaltılmasını yavaş yavaş yapılmasını sağlamadığı gerekçesiyle sürücü Selahattin M.’nin tali, belediye görevlisi Selami O.’nin ise kusurunun olmadığı belirtildi. Raporda ayrıca, çürük meyve yığını altında hayatını kaybeden Halil Yeloğlu’nun da tali kusurlu olduğu kaydedildi.
Sanıklara ve avukatlarına bilirkişi raporu ile ilgili söz hakkı verildi. Selami Ö., bir diyeceğinin olmadığını belirtirken, Selahattin M. İse raporda aleyhine olan hususları kabul etmediğini söyledi.
Sanık Selami Ö.’nün avukatı, müvekkilinin kusursuz bulunması nedeniyle beraatine karar verilmesini istedi.
Selahattin M.’nin avukatı ise, raporu kabul etmediklerini belirterek, “Olay yerinde yapılan keşifte de görüldüğü üzere halen bir güvenlik önlemi alınmadığı ortadadır. Dosyanın yeniden rapora gönderilmesini istiyoruz” dedi. Ayrıca, çürük meyve yığının içinde yarı gömülü iken kurtarılan çocuğun da bulunup tanık olarak dinlenmesini istedi.
Mahkeme hakimi, dosyanın yeniden bilirkişiye gönderilmesi talebini bir sonraki celse değerlendireceğini belirtip duruşmayı, tanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe erteledi.


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum