Geri dönüşüm fabrikasındaki ölüm olayını görüntü kayıtları çözecek

Geri dönüşüm fabrikasındaki ölüm olayını görüntü kayıtları çözecek

Geri dönüşüm fabrikasındaki ölüm olayını görüntü kayıtları çözecek
19 Temmuz 2019 - 08:46

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da Suriye uyruklu işçinin geri dönüşüm tesisinde öldürüldüğü iddiasına ilişkin davada biri tutuklu 3 sanığın yargılanmasına devam edildi. 
Sarıçam ilçesindeki geri dönüşüm tesisinde çalışan Suriye uyruklu Halef Alacrah (20), hurda plastiklerin parçalandığı öğütücü makinesinde hayatını kaybetti. Bilirkişi raporu ve iş yerindeki güvenlik kamera görüntülerine göre, olay günü Alacrah'ın plastik öğütme makinesine girdiği, Suriye uyruklu Velid El Hamidi'nin makinenin düğmesine basarak makineyi çalıştırdığı öne sürüldü.
Raporda iş yeri sahibi R.Ç'nin gerekli önlemleri almadığı için asli, ustabaşı H.F'nin ise tali kusurlu olduğu belirtildi. Olaydan sonra Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davaya kısa süre önce devam edildi. Duruşmaya hakkında müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık Suriye uyruklu Velid El Hamidi ile sanıkların avukatları geldi. Tutuksuz yargılanan ustabaşı H.F. ve iş yeri sahibi R.Ç. ise gelmedi. 
Mahkeme başkanı, olayı aydınlatacak olan görüntü kayıtlarının çözümü için bilirkişiye gönderildiğini söyledi. Cumhuriyet Savcısı, bilirkişiden raporun beklenmesini, sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti. 
Tercüman aracılığıyla sorulara cevap veren sanık El Hamidi, suçlamayı kabul etmedi. Daha önce yaptığı savunmasında olduğu gibi, "Ben o sırada makineden çıkan pis naylonu tekmeliyordum. Düğmeye ben basmadım" diyerek tahliyesini istedi. 
El Hamidi’nin avukatı Selahattin Bertan ise, daha önce görüntülerle ilgili gelen bilirkişi raporunda müvekkilinin suçu işlediğine dair kesin delil olmadığını belirterek tahliyesini talep etti. 
Mahkeme heyeti, sanık El Hamidi’nin kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutukluluğunun devamına karar verirken, görüntü kayıtlarının özellikle olayın meydana geldiği makinenin düğmesine kim tarafından basıldığı hususunun netleştirilmesi ve görüntünün net fotoğraflar haline getirilmesi için teknik donanımı ileri olan bir kurumdan rapor aldırılması yönünde İstanbul 31.Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimatın beklenilmesine karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum