Göçle gelen şiirler duygulandırdı

Şair Başak Hülya Ekmekçi'nin hazırlayıp paylaştığı görsel sunumda Suriye’den göçen ailelerin ve özellikle çocukların dramına yer verildi

Göçle gelen şiirler duygulandırdı

Şair Başak Hülya Ekmekçi'nin hazırlayıp paylaştığı görsel sunumda Suriye’den göçen ailelerin ve özellikle çocukların dramına yer verildi

Göçle gelen şiirler duygulandırdı
12 Ocak 2017 - 19:39

MUSTAFA ÖZKE

 

ADANA (GÜNAYDIN) – Adana’da Çukurova Sanat Girişimi tarafından 10. Kitap Fuarı kapsamında gerçekleştirilen ‘Göçle Gelen Şiirler’ adlı şiir dinletisinde, insanlığın kanayan yarası olan göç konulu şiirler seslendirildi. Şiirlerin okunması sırasında duygusal anlar yaşandı.

10. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’nin teması olan ‘Göçle Gelen’ bu kez Kitap Fuarı’ndaki etkinliğe taşındı. Çukurova Sanat Girişimi Kurucusu çetin Yiğenoğlu, Göçle Gelen temasını kitap fuarındaki etkinlikte şiirlerle yaşatmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

 

FARKINDALIK YARATAN ŞİİRLER

 

Etkinliğin sunumunu edebiyatçı yazar Nazan Balcı üstlendi. Başak Hülya Ekmekçi'nin hazırlayıp paylaştığı görsel sunumun ardından Adana’dan Demet Duyuler Doğan, Antakya'dan Güler Kalem, Selamet Bağcı, Edip Yeşil, Alev Mersin, Fethiye'den Coşkun Karabulut göçle ilgili farkındalık yaratan şiirler sundular.

Yoğun ilgi gören etkinlikte konuyla ilgili anıların paylaşılmasıyla sanatçılarla izleyenler arasında hüzünlü bir sinerji oluştu.

"Göçle Gelen Şiirler" adlı dinleti Nazan Balcı'nın, Afşar Timuçin'in yazdığı Dünya Şiir Günü bildirisinden bir bölümü paylaşmasıyla son buldu.

 

ŞİİRDEN BAŞKA HİÇBİR ŞEY!

 

Afşar Timuçin'in yazısının bir bölümü şöyle: “Kurtuluşun yalan yanlış tasarılarda, köksüz temelsiz düşlerde, ikiyüzlü ya da çokyüzlü ilişkilerde, basit ve bayağı siyasetlerde olmadığını, güçlünün eline bakmanın onursuzluk olduğunu bilenler dünyanın ancak şiirle, şiiri yaratanlarla ve şiiri özümleyenlerle kurtulabileceğini de biliyor. Şiir bize daha da insan olma yolunda neler yapmamız gerektiğinin öngörüsünü sağlıyor. Şiir bize kim olduğumuzu, insan için ne yapmamız gerektiğini, insana adanmanın nasıl bir şey olduğunu öğretiyor. Şiir kimseyi öldürmüyor, kendi için bir şeyler elde etmek istemiyor, insanlığı üçe dörde beşe bölmeyi düşünmüyor, insana güzelin yüceliğini duyururken aç yatan çocuklar için işsiz babalar için acılı anneler için daha doğru bir dünya kurmaya çalışıyor. Şiir insan olmanın ve insana adanmanın bilincidir. Şiir ışıktır umuttur savaştır inanıştır arayıştır. Şiir ün değildir unvan değildir zenginlik değildir, bir köşeyi tutmak bir yeri ele geçirmek ve orada cahilliğin ve çıkarcılığın saltanatını kurmak değildir. Kendilerini şiire adayanlar, yüce duyguların gerçek savaşçıları, gelin hep birlikte dünyayı şiirle kurtaralım, çünkü bugünkü koşullarda şiirden başka hiçbir şey bize aydınlıkların yolunu açacak gibi görünmüyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum