Gülnar: Sosyal devleti yeniden inşa etmeliyiz

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla Sendika binasında sosyal mesafenin korunduğu ve Türk-İş'e bağlı Sendika Başkanlarının katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gülnar: Sosyal devleti yeniden inşa etmeliyiz

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla Sendika binasında sosyal mesafenin korunduğu ve Türk-İş'e bağlı Sendika Başkanlarının katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gülnar: Sosyal devleti yeniden inşa etmeliyiz
01 Mayıs 2020 - 16:53

HAYDAR ŞENGÜL
 
 
ADANA (GÜNAYDIN) – Türk–İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Covid–19 salgını ile dünyanın her yönüyle değiştiğini belirterek, "Şimdi sosyal devleti yeniden inşa etmenin zamanıdır. Şimdi işçinin, memurun, çiftçinin, esnafın, emeklinin, işsizin, yani toplumun geniş kesimlerinin taleplerinin karşılanması zamanıdır. Şimdi yaşadıklarımız, önümüzdeki dönemde dünya çapında yaşanabilecek kapsamlı toplumsal dönüşümlerin zemini olmalıdır." dedi.
Gülnar, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla Sendika binasında sosyal mesafenin korunduğu ve Türk-İş'e bağlı Sendika Başkanlarının katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleştirdi.
Bu yıl içinde bulunulan olağanüstü durum dolayısıyla alanlarda olamadıklarını ifade eden Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, "Ülkemizle birlikte dünyanın tamamını etkisi altına alan Korona virüs (Covid-19) salgını yaşamımızı köklü bir biçimde değiştiriyor. Bizlerle birlikte tüm dünyada, hak arayanların çıktığı meydanlar sessiz kaldı. Ama halkımızın temel mal ve hizmetlerini karşılamak için işyerlerinde işçiler olarak çalışmaya devam ediyoruz.
Mal ve hizmet üretimini bu zor koşullar altında sürdüren arkadaşlarımız, gece gündüz demeden canını dişine takarak, büyük bir özveriyle çalışıp adeta yaşamlarını ortaya koyan kardeşlerimiz, Çalışmaya, üretmeye, hizmet vermeye devam ediyoruz." diye konuştu.
Gülnar şöyle devam etti: "Emeğin ve emekçinin değerini bugün toplumun tüm kesimleri bir kez daha gördü. Ülke, dil, din, etnik köken, kültürel fark olmaksızın, hepimiz, yani tüm insanlık derin bir belirsizlik döneminden geçiyoruz. Daha önce yaşanmamış anlara tanıklık ediyoruz. Olağanüstü bir dönemin etkilerini ve sonuçlarını görüyoruz. Dünya çapında bu derece sarsıcı bir etkiye neden olmuş bir olay yaşanmadı. Dünya Savaşlarının bile bu kadar yaygın etkisi olmadı. Dünya,geçtiğimiz yüzyıl içinde onlarca badire atlatmış olsa bile, bu kadar geniş kapsamda, milyarlarca insanın etkilendiği başka bir olayı şimdiye kadar görmedi.
Okullarda eğitim yapılamaz oldu. Her türlü spor ve kültürel etkinlikler ertelendi. Dini inançların gereği yerine getirilemedi. Uçaklar uçmadı, seyahatler kısıtlandı. Karantina ile birlikte sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü, her yıl yaptığı Konferansı bu yıl yapamadı, 2021 yılına ertelemek zorunda kaldı. Covid-19 salgını ile dünya değişiyor. Şimdi sosyal devleti yeniden inşa etmenin zamanıdır. Şimdi işçinin, memurun, çiftçinin, esnafın, emeklinin, işsizin, yani toplumun geniş kesimlerinin taleplerinin karşılanması zamanıdır. Şimdi yaşadıklarımız, önümüzdeki dönemde dünya çapında yaşanabilecek kapsamlı toplumsal dönüşümlerin zemini olmalıdır."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum