Reklam
Reklam

‘Güvenli bina için yapı denetimi şart’

Adana İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Zekeriya Turanbayburt, “Uzmanlıkları dikkate alınmadan şantiye şeflerinin görevlendirilmesi bilime ve bilgiye aykırıdır” dedi.

‘Güvenli bina için yapı denetimi şart’

Adana İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Zekeriya Turanbayburt, “Uzmanlıkları dikkate alınmadan şantiye şeflerinin görevlendirilmesi bilime ve bilgiye aykırıdır” dedi.

‘Güvenli bina için yapı denetimi şart’
29 Ağustos 2018 - 08:29

MUSTAFA ÖZKE

ADANA (GÜNAYDIN) – Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, yapı denetiminin, güvenli binaların üretilmesini sağlayacak ve gelecekte aynı sorunların ortaya çıkmasını önleyecek çok önemli bir sistem olduğunu vurguladı.

Geçmişten bugüne depremlerin asıl nedenlerinin; sağlıksız ve kaçak yapılaşma, mühendislik hizmeti almadan yapıların üretilmesi ve yapı üretim sürecinin denetlenmemesi olduğunu ifade eden Turanbayburt, “Yapı denetim sorununu çözmek için atılan ilk adım 10 Nisan 2000 tarihinde yürürlüğe giren ve yapı denetimini özel kuruluşlara bağlayan 595 sayılı Kanun Hükmünde Kararname idi. Kararnamenin iptalinin ardından 29.06.2001 tarihinde yürürlüğe giren ve hâlâ uygulamada olan 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun da beklentileri karşılayamadı. Üstelik bu yasa 595 sayılı Yapı Denetim Kararnamesinin bile gerisinde kaldı.” dedi

EN BÜYÜK FİNANS KAYNAĞI

Turanbayburt, “ İnşaat ve yapı sektörünün işleyişini ve sorunlarını tam olarak çözemeyen, ilgili kurumlara, üniversitelere, meslek odalarına danışılmadan alelacele hazırlanan kanun, sorunu çözmek bir yana kendisi sorun olarak gündemdeki yerini aldı. Yıllar yılı ekonomi ve siyasetin en büyük finans kaynaklarından olan inşaat sektöründeki payın bölüşülmesi kimsenin işine gelmezken, tüm sorumluluk tek başına, üstelik hiçbir yaptırım gücü olmayan yapı denetim kuruluşları ile mühendis ve mimarların üzerinde kaldı.” diye konuştu

UZMANLIKLAR DİKKATE ALINMALI

Denetim işini yapamadığını anlayan devletin, yapı denetimi işlerini yapı denetimi kuruluşlarına bıraktığını belirten Turanbayburt şunları söyledi: “4708 sayılı Yapı Denetim Yasası’nın Genel Gerekçe bölümü, sorun ve çözüm bağlamında doğru bir felsefi yaklaşıma sahipti. Ancak bu durum, yasanın içeriği ile denk düşmedi. Anlaşıldı ki yasanın genel gerekçesini yazanlarla yasayı çıkaranlar konuyu farklı algılamışlardı. Doğru bir noktadan hareket etmek, doğru yere ulaşma anlamına gelmemiş, yasa yapıcı, yasanın etki alanını daraltarak, muafiyet sınırlarının genişletilmesini sağlayıcı düzenlemelere imza atmıştır. Uzmanlıkların dikkate alınmadan şantiye şefliğinin görevlendirilmesi bilime ve bilgiye aykırıdır. Ayrıca 30 bin m2‘ye kadar 5 inşaatın şantiye şefliğini yapmış olmak doğru değil. Yine yakın bir zaman önce ruhsatlardan mühendis ve mimarların imzasının kaldırılmış olması sahteciliğe neden olacağı gibi,  mesleki yetkinliği de zaafa uğratacaktır. Açıktır ki, Yapı Denetim Yasası’nda gerekli değişiklikler, ihtiyaç duyulan düzenlemeler yapılmaz ise, on yıl sonra aynı sorunlarla karşı karşıya kalınacak, olası bir depremde başta kamu binaları olmak üzere konutlar, işyerleri ağır hasar görecek, çok sayıda bina yıkılacak, can ve mal kayıpları yaşanacaktır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum