"Halkın iradesiyle uğraşacağınıza sorunları çözün"

"Halkın iradesiyle uğraşacağınıza sorunları çözün"

16 Nisan 2019 - 15:54

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ayhan Barut, işsizlik oranı ve tarımsal üretim maliyetlerinde yaşanan rekor artışların üretici ve yurttaşların yaşadığı büyük acıyı gösterdiğini belirtti. 3 Kasım 2002'den bu yana iktidarda olanlara seslenen Barut, "Seçim sandıklarında halkın ortaya koyduğu iradesiyle uğraşmak yerine ekonomik krizi ve bu can yakan sorunları çözün" dedi.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verileri değerlendiren Ayhan Barut, şunları kaydetti: "TÜİK Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), 2019 yılı mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1.75, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 13.20, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27.33 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16.04 arttı. Yani tarımsal üretim maliyetlerindeki artış yüzde 27'yi aştı. Yine TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı ocak ayında yüzde 14.7 olarak gerçekleşti. Aralık ayında işsizlik yüzde 13.5 düzeyindeydi. İşsizlik oranı geçen yıla göre 3.9 puanlık artış kaydetti. İşsizlik oranı ocak ayında Mart 2009'dan beri en yüksek düzeyi görmüş oldu."
 
ÜRETİM ODAKLI EKONOMİ MODELİ İSTEDİ
 
Türkiye'nin çok uzun süredir derin bir ekonomik kriz yaşadığını vurgulayan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şöyle konuştu:
"İnsanların iş kapılarını kapatanlar, açlıkla terbiye etmeye çalışanlar, tarım ve üreticinin sorunlarını çözmeyenler, hala İstanbul'da halkın sandığa yansıyan iradesini yok sayıyor. Güzel ülkemiz bunları hak etmiyor. 3 Kasım 2002'den bu yana ülkeyi yönetenler işi gücü bırakmış, sorunları çözmek yerine İstanbul Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verilmemesi için uğraşıyor. Bugün yaşanan bu kara tablonun sorumlusu belirsizlikte ısrar edip sorunları çözmeyenlerdir. İşsizliğin de, yoksulluğun da, tarımdan sanayiye her alanda üretim maliyetlerinin artmasının da nedeni 'üretim' odaklı politikalardan vazgeçilmesidir. Siyasi iktidar mensuplarının artık halkın iradesiyle uğraşmak yerine ekonomiye ve sorunları çözmeye odaklanmasını istiyoruz. Biz inanıyoruz ki onca yokluk ve yoksulluğa karşın hep birlikte ulusal kurtuluş mücadelesiyle ayağa kalkan ülkemizde, üretim merkezli bir modele dönülürse tüm sorunlardan kurtuluruz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum