Hastaneye giden öğrenciye yazılan hız cezası iptal edildi

Hastaneye giden öğrenciye yazılan hız cezası iptal edildi

Hastaneye giden öğrenciye yazılan hız cezası iptal edildi
23 Şubat 2021 - 11:20

Haydar ŞENGÜL
ADANA(GÜNAYDIN)


Adana’da hukuk öğrencisi Mehmet Rıdvan Tanrıöver, rahatsızlanıp otomobiliyle hastaneye giderken hız sınırını aştığı gerekçesiyle yazılan 652 liralık idari para cezasını mahkemeye başvurup  “hukuka aykırı olduğu”  gerekçesiyle iptal ettirdi.
İstanbul Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Mehmet Rıdvan Tanrıöver, 18 Ocak’ta Ceyhan’daki bahçelerinde düşüp rahatsızlandı. Bunun üzerine Tanrıöver, 01 RT 026 plakalı otomobili ile önce Ceyhan Devlet Hastanesi’ne gitti. Hastanedeki doktorlar, Tanrıöver’i Ceyhan Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi olması nedeniyle Adana’daki hastanelere yönlendirdi. Tanrıöver, hasta olduğunun anlaşılması için aracının dörtlülerini yakıp otoyoldan Adana’ya giderken İncirlik Kavşağı’nda polislerce durduruldu. Trafik polisleri, hız sınırı 132 kilometre olan yolda 161 kilometre ile giderek sınırı 29 kilometre aştığı için Tanrıöver’e 652 lira idari para cezası yazdı.
Mehmet Rıdvan Tanrıöver, yazılan cezanın ardından Yüreğir Devlet Hastanesi’ne giderek muayene oldu. Doktor, Tanrıöver’e düşme sonucu zedelenen kolunu bandajlayıp, krem yazdı, 2 gün de iş görmezlik raporu verdi.
Düşme sonucu yaralanması nedeniyle hastaneye yetişmek isterken hız sınırını aştığı için idari para cezası verilen Tanrıöver, yazılan bu cezanın hukuksuz olduğunu iddia edip cezanın iptali için Adana Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Adana 2.Sulh Ceza Hakimi, Tanrıöver’in başvurusunu haklı bulup yazılan idari para cezasının hukuka aykırı olduğuna karar vererek, “Adana Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü  Otoyol Büro Amirliği’nin 18 Ocak 2021 tarihli idari para cezası içeren idari yaptırım kararının kaldırılmasına, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 28/10. Maddesi gereğince kesin olarak karar verildi” denildi.
Hukuk Fakültesi öğrencisi Tanrıöver, hukuka aykırı olarak yazıldığını iddia ettiği idari para para cezasının kaldırılması ile adaletin yerini bulduğunu ifade ederek, “Rahatsızlığım nedeniyle bir an önce hastaneye yetişmek ve hasta olduğumun anlaşılması için arıcımın dörtlü flaşörlerini yakarak giderken İncirlik kavşağına gelmeden bir radar çıktı önüme. Polisler çevirme  noktasında durdurdu. Hız sınırını aştığım gerekçesiyle ceza kestiler. Durumumu, trafik polisine anlattım. Radar aracındaki kamera görüntülerinden de aracımın dörtlü flaşörlerinin yandığı ve acil hastaneye gittiğim açıkça görülmekteydi. Trafik polisi, hukuksuz olmasına rağmen idari para cezasını yazdı. Hastaneye gittiğimde doktor, düşme sonucu zedelenen kolumu bandajlayıp, krem verdi, 2 gün de iş görmezlik raporu yazdı.  Trafik Kanunu’na göre yasal olmayan cezayı iptal ettirmek için mahkemeye başvurdum. Sulh Ceza Hakimi, yazılan idari  para cezasının hukuka aykırı olduğuna karar verip cezayı iptal etti. Bu kararla adalet tecelli edereken benim mağduriyetim de giderilmiş oldu” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum