HDP’li Beştaş’ın dava dosyalarının birleştirilmesi istendi

HDP’li Beştaş’ın dava dosyalarının birleştirilmesi istendi

HDP’li Beştaş’ın dava dosyalarının birleştirilmesi istendi
11 Ocak 2018 - 08:54

Neşet KARADAĞ 

ADANA (GÜNAYDIN) -
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini alenen aşağılama" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın duruşmasına devam edildi. 
Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş katılmadı. Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ile birlikte 13 avukat duruşmaya geldi. Beştaş’ın avukatlarından Yasemin Şeker Dora, müvekkilinin, Cizre’de sokağa çıkma yasağı sırasında yaralananların yardım istekleri ile ilgili duyarlılık göstererek mecliste konuşmalar yaptığını, bu konuşmalarını kamuoyu ile paylaştığını söyledi. Müvekkilinin milletvekilliği görevi nedeniyle kendisine verilen görevi yerine getirdiğini ifade eden Av.Dora, “Müvekkilim yaşama hakkının her şeyin üstünde olduğunu vurgulamıştır. Yaptığı konuşmalar kürsü dokunulmazlığı kapsamındadır” diyerek Beştaş hakkında devam eden 3 ayrı dosyanın birleştirilmesini istedi. Av. Dora,  müvekkilinin konuşmalarının ifade özgürlüğü kapsamında kalıp kalmadığı ve suç içerip içermediğinin belirlenmesi için rapor aldırılmasını ayrıca, mecliste yaptığı konuşmaların istenmesini talep etti. 
Adana Baro Başkanı Veli Küçük de, Milletvekili Beştaş’ın, milletvekilinin yapması gereken görevini yerine getirdiğini, sarf edilen sözleri meclis kürsüsünde söylediğini belirterek suç unsurunun oluşmadığını söyledi.  Diğer avukatlar da, Beştaş’ın konuşmasının meclis faaliyetleri kapsamında olduğunu belirtti. 
Mahkeme hakimi, Beştaş hakkında 8. Ve 21. Asliye Ceza Mahkemeleri’ndeki dava dosyalarının incelenmek üzere mahkemelerinden istenmesine karar verdi. Bilirkişi raporu ve meclis konuşmalarının istenmesi yönündeki talebi red eden hakim, duruşmayı Beştaş’ın savunmasını hazırlaması için 26 Nisan’a erteledi. 
HDP Adana Milletvekili Beştaş hakkında, Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçeleri ile Şırnak merkez ve Cizre ilçelerindeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla Adana İnönü Parkı'nda 9 Şubat 2016'da düzenlediği basın açıklamasında, "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini, devletin yargı organlarını, devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla dava açılmıştı. Beştaş, benzer suçtan yargılandığı Adana 8.Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Dava dosyası, Adana Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilmişti.