Hekimlere test ve ilaç baskısı iddiaları Meclis gündeminde

Hekimlere test ve ilaç baskısı iddiaları Meclis gündeminde

Hekimlere test ve ilaç baskısı iddiaları Meclis gündeminde
10 Kasım 2020 - 16:45

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Sağlık Bakanlığı'nın hekimlere test sayılarını azaltması ve ciddi yan etkileri bulunan bir ilaç tedavisini yoğunlaştırması için baskı yaptığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi sunan Ayhan Barut, "Covid-19 testinin azaltılması ve Dünya Sağlık Örgütü'nün tedavi rehberinden çıkardığı 'hidroksiklorokin' etken maddesi içeren ilaçların kullanılmasıyla ilgili vahim iddialara ilişkin Sağlık Bakanlığı'nı açıklama yapmaya çağırıyoruz" dedi.

"SAĞLIK EMEKÇİLERİNE BİLE TEST YOK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması için hazırladığı soru önergesinin ayrıntılarını paylaşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Covid-19 ile mücadelede en önemli faktör virüsün teşhis edilmesi olduğu artık yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple yapılan test sayısı çok önemlidir. Tüm dünya bu mücadelede test sayısını artırırken ülkemizde baştan beri test konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Yetkililer yanlış bir yol izlemekte, bırakın normal vatandaşları pandemi ile canla başla savaşan sağlık çalışanlarımız dahi rutin testten geçememektedir" diye konuştu.

VAHİM İDDİALARI DİLE GETİRDİ

Salgınla mücadele sürecinde bir çok olumsuzluk yaşandığını, şimdi de Sağlık Bakanlığı'na yönelik skandal bir iddianın gündeme geldiğini bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"İl Sağlık Müdürlükleri ve hastane başhekimleri aracılığı ile hekimlere, test sayısını azaltarak ilaç tedavisini yoğunlaştırma baskısı yapıldığı iddia edilmektedir. Hatta baskı ile de kalmayıp işlem yapılacağı söylenerek hekimlerin tehdit edildiği dile getirilmektedir. Söz konusu iddialara göre Başhekimlerin, bazı hekimlerin Whatsapp gruplarına test oranlarının düşürülmesi ve ilaç başlama oranlarını artırması için çok sayıda mesaj gönderdiği ayrıca 'Covid- 19 polikliniğine bulaş korkusuyla gelenlere ve Covid-19 testi yapılmasına karşın henüz test sonucu çıkmamış yurttaşlarda hemen ‘hidroksiklorokin’ tedavisine başlayın' talimatı verildiği söylenmektedir. Diğer taraftan, işin endişe verici olan boyutu ise söz konusu ilacın prospektüsüne bakıldığında bu ilaçlarla tedaviye başlamadan önce tüm hastalara göz muayenesinin yapılması gerektiğidir. Hepsinden önemlisi Hidroksiklorokin ile tedavi edilen hastalarda bazı olgularda ölüm ile sonuçlanan kardiyak yetmezliğe sebep olmaktadır. Ayrıca söz konusu ilaç böbrek, sindirim sistemi, karaciğer, sinir sistemi, kan hastalığı, aritmi gibi rahatsızlıkları olan hastalarda dikkatli olarak kullanılması gerekmektedir. Son olarak bilinmesi gereken bir gerçek de söz konusu ilacı Dünya Sağlık Örgütü 17 Haziran 2020 tarihinde COVİD-19 tedavi rehberinden çıkartılmış olduğudur."
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum