'Hergün en az 4 kadın katlediliyor'

Kadınlar 8 Mart Pazartesi Saat:16.30’da Kasım Gülek köprüsünden başlayacak yürüyüşlü miting yapacak.

'Hergün en az 4 kadın katlediliyor'

Kadınlar 8 Mart Pazartesi Saat:16.30’da Kasım Gülek köprüsünden başlayacak yürüyüşlü miting yapacak.

 'Hergün en az 4 kadın katlediliyor'
06 Mart 2021 - 12:05

ADANA(GÜNAYDIN)

KESK Adana Kadın Meclisi, 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle 8 Mart Pazartesi günü yürüyüşlü miting düzenleyecek.

 
 KESK Adana Kadın Meclisi adına Eğitim Sen Kadın Sekreteri Buket Altınok, yaptığı basın açıklamasında, 8 Mart’ın, dünyanın neresinde olursa olsun kadınlara uygulanan sömürüye, ayrımcılığa,  baskıya karşı yürütülen, kadın haklarının kazanılmasında verilen direnişin simgeleştiği bir mücadele günü olduğunu söyledi.
Kadınların, çalışma ve toplumsal yaşamda, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Altınok, “Herhangi bir sosyal güvencesi olmadan kayıt dışı olarak çalıştırılan kadınlar "ucuz emek gücü" olarak görülmekte, "eşit değerde işe eşit ücret"den yoksun bırakılmaktadırlar” dedi.
 
Ülkemizde özellikle son yıllarda kadınların toplum içindeki ekonomik, kültürel ve sosyal etkinliğinin bilinçli şekilde sürekli azaltılmakta olduğunu ifade eden Altınok şunları söyledi:
“Kadınlar, muhafazakar–feodal kültürün baskısı ile evine kapanmaya zorlanmaktadır. Kadınların istihdam ve sosyal yaşama katılım oranlarında son yıllarda görülen düşüş bunun en açık göstergesidir.
Kadına yönelik şiddet de yaşamın tüm alanlarında yaygın olarak sürmektedir. Her gün en az 4 kadın katledilmektedir. Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel şiddete uğramakta, intihar denilerek son derece şüpheli ölümlerle yaşamları çalınmaktadır. Şiddet her kesimden, her meslekten, her toplumsal kesimden kadına karşı uygulanmaktadır.  Kadınların insanlık dışı yöntemlerle, vahşice, toplumun, devletin gözü önünde öldürülmesi ve kadına yönelik şiddetin faillerinin, eril yargı ile “tahrik” adı altında indirimlerle serbest bırakılması, şiddeti ve kadın cinayetlerini körüklemektedir.”
Altınok, 8 Mart Pazartesi günü saat 16.30’da düzenleyecekleri ve Kasım Gülek Köprüsü’nden başlayacak yürüyüşlü mitinge herkesi davet etti.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum