Hesap numarası karşılığı gece eğlencesi

Adana'daki "Pert Araç Dolandırıcılığı" davası sanıklarından Turgut E.’den ilginç savunma

Hesap numarası karşılığı gece eğlencesi

Adana'daki "Pert Araç Dolandırıcılığı" davası sanıklarından Turgut E.’den ilginç savunma

 Hesap numarası karşılığı gece eğlencesi
17 Ocak 2020 - 08:46

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana'da, hasarlı araçların sahiplerini sigorta şirketinden aradıkları izlenimi vererek suç örgütü kapsamında dolandırdıkları iddia edilen 3'ü tutuklu 19 şüphelinin, 7 yıldan 412 yıla kadar değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları istemiyle açılan davanın duruşması görüldü.
Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar Okan A, kardeşi E. A. ve Turgut E. tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Bazı tutuksuz sanıklar ile sanıkların avukatlarının da geldiği duruşmada, mahkeme başkanı, sanık Kenan Taha P. hakkında benzer suçla ilgili hazırlanan iddianamenin dava dosyası ile birleştirildiğini söyledi. Daha sonra sanık Kenan Taha P.’nin savunması alındı.
Kendini sigortacı olarak tanıttığını ifade eden Kenan Taha P., müştekiden para istemediğini iddia ederek, “Benim bu olaylarla ilgim yok. Okan A. benden, bankalarla sıkıntısı olduğunu, para geleceğini söyleyip hesap numaramı istedi. Ben de verdim. Gelen parayı çekip kendisine verdim. Hesabımı kullanması karşılığında bana para vermedi. Komisyon almadım” diyerek beraatini istedi.
Sanık E.A., önceki savunmalarını tekrarladığını belirterek, “Ailem zor durumda. Duruşmalarda hazır olmak istiyorum” dedi. Turgut E. ise, işyerini kapattıktan sonra tanıştığı Okan A.’nın kendisinden telefon hattı istediğini ve bu hatla dolandırıcılık yaptığını söyledi. Olaylarla ilgisinin olmadığını iddia eden Turgut E., “Ben bu insanların hiç birisini tanımam. Müştekilerin herhangi birisi beni görmüş, bana para vermiş ise her türlü cezaya razıyım. Boşu boşuna tutukluyum. Biz Okan ile gece eğlenmeye gidiyorduk, masrafları kendi karşılıyordu. Ben sadece R.Ç.’nin hesabını Okan’a verdim. Okan da bunun karşılığında bana 1000 lira verdi, biz de R. ile birlikte gece kulübünde bu parayı yedik” diyerek beraatini istedi.
Başka suçtan tutuklu olan İsmail E. de, suçlamaları kabul etmeyip, neden sanık konumunda olduğunu bilmediğini söyledi. Mahmut H. de, tape kayıtlarında isminin geçmediğini belirterek, “Örgüt üyesi olarak yargılanmaktayım. Okan haricinde hiç kimseyi tanımam. Okan’ın yanında çalıştığım için güvenerek kartlarımı verdim. Dolandırıcılık eylemleriyle bir alakam yoktur. Eğitim hayatım yarıda kaldı” dedi.
Sultan Şehmus O. ise, suçlamaları kabul etmedi. Sanıklardan Okan’ı tanıdığını ve alacağı olduğunu belirten Sultan Şehmus O., “Hesabıma para geldi, onu çektim. Kendi alacağımız olan parayı kendilerinden talep ettik, paramızı çektik” diyerek kendini savundu.

Mahkeme Savcısı, tutuklu sanıkların tahliyeleri halinde kaçabileceklerini belirterek tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı, müştekilerin dinlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum