İpek mendiller Çukurova ile buluşuyor

H. Oğuz Aydemir’in koleksiyonu, 1-7 Kasım tarihleri arasında Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda sergileniyor. Ziyaretçiler ipek mendillere bakarken, asırlık bir tarihe de tanıklık ediyor.

İpek mendiller Çukurova ile buluşuyor

H. Oğuz Aydemir’in koleksiyonu, 1-7 Kasım tarihleri arasında Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda sergileniyor. Ziyaretçiler ipek mendillere bakarken, asırlık bir tarihe de tanıklık ediyor.

 İpek mendiller Çukurova ile buluşuyor
31 Ekim 2019 - 08:37

MUSTAFA ÖZKE
 
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı mendil koleksiyonundan oluşan sergi Çukurovalı sanatseverler ile buluşuyor. H. Oğuz Aydemir’in koleksiyonu, 1-7 Kasım 2019 tarihleri arasında Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda sergileniyor. Ziyaretçiler, yüz yıl öncesinden günümüze gelen buram buram tarih kokan ipek mendillere bakarken, asırlık bir tarihe de tanıklık ediyor.  Türkiye’nin en köklü kurumlarından Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) tarafından restore edilerek Tarsus’a kazandırılan Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı, tarihe tanıklık etmiş mendillerden oluşan çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
Türkiye’de benzeri olmayan, dünyada ise seçkin koleksiyonlar arasında yer alan mendil koleksiyonunun sahibi sanayici ve koleksiyoner H. Oğuz Aydemir’in “Geçmişin İletişim Mecrası Hatıra Mendilleri Sergisi”, Çukurovalı sanatseverler ile buluşuyor.
 
TÜRKİYE’DE TEK, DÜNYADA SAYILI
 
Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda 1-7 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen sergide, Tarsus Amerikan Koleji 1969 mezunu H. Oğuz Aydemir’in özel koleksiyonunda yer alan eserler sergileniyor. Her gün 13.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek “Geçmişin İletişim Mecrası Hatıra Mendilleri Sergisi”nin açılışı 1 Kasım Cuma günü saat 17.00’de gerçekleşecek.
Oğuz Aydemir’in İstanbul’da 1975 yılında bir antikacıda gördüğü 1897 Türk-Yunan Harbi için bastırılan ipek mendili almasıyla başlayan koleksiyon tutkusu, bugün Türkiye’nin tek ve dünyanın da önemli ipek mendil koleksiyonu olma ayrıcalığını taşıyor.
 
BİR KUMAŞTAN ÇOK DAHA ÖTESİ
 
Hobi olarak biriktirmeye başladığı hatıra ipek mendillerini farklı yerlerde sergileyen ve bunların 120 adedini Sadberk Hanım Müzesi’ne bağışlayan Aydemir, mendil tutkusundan vaz geçmeyerek, koleksiyonuna yeni mendiller eklemeye devam ediyor. Aydemir’in oluşturduğu yeni koleksiyonundaki mendiller, 1-7 Kasım 2019 tarihleri arasında, SEV tarafından restore edilen Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nın tarihi atmosferinde sanatseverlerle buluşuyor. Dünyanın farklı ülkelerinden toplanarak bir araya getirilen, 50 mendilin yer alacağı sergide; ziyaretçiler, asırlar öncesinden günümüze gelen mendillere bakarken bir tarihe de tanıklık ediyor. Çoğunluğu Birinci Dünya Savaşı döneminden kalma, her biri aslında basıldığı ülkenin ve dönemin düşünce yapısını yansıtan tarihi birer belge olma özelliği taşıyan hatıra mendillerle ziyaretçiler tarihi bir yolculuğa çıkıyor.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum