İptal edilen seçim ile ilgili önemli gelişme

İptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi....

İptal edilen seçim ile ilgili önemli gelişme

İptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi....

İptal edilen seçim ile ilgili önemli gelişme
20 Mayıs 2019 - 11:03

İptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin gerekçeli kararı Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tarafından bugün açıklanacak.
AK Parti ve MHP'nin olağanüstü itirazları çerçevesinde yapılan başvuruları değerlendiren YSK, 6 Mayıs'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi.  Yapılan toplantı oylamasına 11 kurul üyesi katıldı. YSK Başkanı Sadi Güven'in de arasında bulunduğu 4 üye karara ret oyu kullandı. Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararı 4'e karşı 7 oyu ile alındı.
Kararda, şu ifadeler yer aldı; "Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir"  
Bugün kurulun toplanması ve imza işlemlerinin ardından gerekçeli kararın kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum