İş adamının ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi

İş adamının ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi

İş adamının ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi
25 Nisan 2019 - 09:12

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana’da 2014 yılında bir kişinin evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin, ‘cinayete azmettirmek’ten uzun süre kaçtıktan sonra teslim olup tutuklanan iş adamı Şaban Gül hakkında esas hakkındaki mütalaa verildi, savcı Gül’ün ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 
Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Şaban Gül, öldürülen Yemliha Bozkurt’un eşi Sevim Bozkurt ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada savunma tanıkları dinlendi. Sanık iş adamı Gül’ün enerji şirketinde çalıştığını belirten Ramazan Özyıldırım, olaydan önce cinayet zanlısı Ferhat Erdoğan’ı diğer sanık Yusuf Gün’ün otomobilinde otururken gördüğünü söyledi. Özyıldırım, “Ayrıca Çıra şirketinde de çalışıyordum. Ferhat, Yusuf Çıra’nın aracılığıyla işe alınmıştı. Şaban Gül bu şahsın işe alındığını duyunca işten çıkardı. Yusuf Çıra Türkmenistan’a gidip geldi. Geldiğinde Yusuf Gün’e ulaşmaya çalışıyordu. Evine bırakırken bana ‘Benim Adana’da olduğumu kimse bilmesin’ dedi. O akşam Ahmet Çıra beni arayıp Yemliha Bozkurt’un öldüğünü söyledi. Ben de ‘Yusuf Gün ile Ferhat mı?’ dedim. O da ‘Sen nereden biliyorsun’ dedi. Ben de yaşadıklarımı düşününce bu şekilde yorum yaptığımı söyledim. Cenazede Ömer Faruk Şimşek ile Yusuf Çıra birbirine girdiler. Ömer, Yemliha’nın ölümünün nedenini Yusuf Çıra olduğunu söylüyordu” dedi. 
Tanık Yüksel Yükselenalev de, olay günü sanık Gül’ün İstanbul’a gitmeyip evinde kaldığını, Yemliha’nın vurulduğunu sabah öğrendiklerini söyledi. 
Öldürülen Yemliha Bozkurt’un eşi Sevim Bozkurt, tanıkların ifadelerini kabul etmeyerek, “Bir senaryo çizilmiştir. 5 yıldır ortada olmayan ve taziyeye gelmeyen Ramazan duruşmaya gelmiştir. İkinci tanık ise 5 yıldır duruşmalara gelmektedir, olaylardan da bilgisi vardır. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” dedi. 
Mahkeme Savcısı, celse arası esas hakkındaki mütalaasını verdiğini söyledi. Savcı, mütalaasında, Bozkurt’un sanık Ferhat Erdoğan tarafından tasarlanarak silahla öldürüldüğünü belirtti. Sanık Ferhat’ın uzun yıllar Şaban Gül’ün yanında farklı işlerde çalıştığını, Ömer Faruk Şimşek’in öldürülen Yemliha’nın patronu ve aynı zamanda en yakın adamı olduğu ve sanık Şaban Gül ile Ömer Faruk arasında yoğun bir husumetin bulunduğuna dikkat çeken Savcı, “sanık Ferhat’ın olay öncesinde İstanbul’a Şaban’ın yanına gidişi, birlikte Adana’ya geldikleri ve olaydan bir gün önce Şaban’ın İstanbul’a dönüş bileti alması, sanık Ferhat’ın maktül ile aralarında öldürmeyi gerektirecek derecede husumet bulunmayışı olguları birlikte değerlendirildiğinde, sanık Ferhat’ın eylemini sanık Şaban’ın yönlendirmesi sonucu gerçekleştirdiği anlaşılmaktadır” diyerek Gül’ün ‘cinayete azmettirme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 
Mütalaaya karşı söz hakkı verilen Gül, suçlamayı kabul etmeyerek, “Eylemi gerçekleştirecek olsam tetikçiyle birlikte uçağa binip gelmem. Biletim olmasına rağmen İstanbul’a geri dönmemem mümkün değildir. Bu şahısla hiçbir alıp veremediğim yoktur” diyerek beraatini istedi. 
Sanık Gül’ün avukatları, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre istedi. 
Mahkeme heyeti, sanık iş adamı Gül’ün tutukluluğunun devamına karar verip duruşmayı karar için ileri bir tarihe erteledi. 


 
Tetikçi müebbet hapse mahkum olmuştu

Merkez Çukurova ilçesi Toros Mahallesi'nde enerji şirketinde çalışan Yemliha Bozkurt (40), 25 Haziran 2014'te evinin önünde başından tek kurşunla vurularak öldürülmüştü. Polis, 76 güvenlik kamerasının kayıtlarını incelemiş, 33 plakalı otomobilin bulunması için 630 araç üzerinde çalışma yürütmüştü.  Yakalanıp hakim karşısına çıkartılan sanıklardan Ferhat Erdoğan "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Yusuf Gün ise "cinayete yardım" suçundan 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Hakkında "cinayete azmettirme" suçundan arama kararı bulunan firari sanık Şaban Gül, bir süre önce teslim olup tutuklanmıştı. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum