İŞKAD’da Mantı, güven tazeledi

İŞKAD’da Mantı, güven tazeledi

İŞKAD’da Mantı, güven tazeledi
27 Ekim 2021 - 09:45

ADANA(GÜNAYDIN)

Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Kurulda yapılan oylama sonucunda mevcut Başkan Berman Mantı oy birliği ile güven tazeledi.

Yönetim kurulunda Durdane Ateş, Süheyla Gergin, Huriye Yamanyılmaz, Ayşe Aslan, Ülkü Tolunay ve Sakine Gökdoğan ile birlikte yola devam edecek olan Berman Mantı, önceki dönem faaliyetleri ve bütçe bilgilendirmesinin ardından konuşmasını yaptı.

Tüm değişken parametreler baz alındığında sürdürülebilir bir kalkınma ve büyüme için kadın istihdam oranını artırmanın ekonomide ön şart ve hedef olması gerektiğine değinen Mantı şunları söyledi:
“Yeryüzü maalesef sadece yaşadığımız şehir ve ülke ile sınırlı değil. Komşu ülkeler bir kenara Alaska’daki küresel ısınma çalışmaları, Güney Kore’de geliştirilen yeni bir teknoloji bile hepimizin ekonomik eğilimlerini yeniden belirleyecek. Pandemi koşulları tüm dünyaya bu eğilimleri yeniden gözden geçirme fırsatı sundu. Bu çaptaki bir ekonomik rekabet için artık kadın istihdam oranını konuşmuyor olmamız hepimiz için anlaşılabilir bir hedef ve görev olmalı. Türkiye’de maalesef 15 yaş üzeri 30 milyon 695 kadın nüfusundan sadece 10 milyon 723 bini işgücüne katılabiliyor. Ülkemizde her 10 kadından 7’si iş bulamıyor. Kadınların istihdama katılım oranı yüzde 29,3 ve maalesef 15 yaş üzeri 20 milyon kadın iş yaşamı dışında kalıyor. 9 milyon 635 bin ev kadını iş gücüne dahil olamıyor.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum