İşkenceci kocasını öldüren kadına 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi

Sanık Fikriye Özbek, “Eşim tüfeği elime zorla tutuşturdu, tüfeğe vurunca da tüfek ateş aldı. Olayın asıl mağduru benim” diyerek kendini savundu

İşkenceci kocasını öldüren kadına 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi

Sanık Fikriye Özbek, “Eşim tüfeği elime zorla tutuşturdu, tüfeğe vurunca da tüfek ateş aldı. Olayın asıl mağduru benim” diyerek kendini savundu

İşkenceci kocasını öldüren kadına 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi
14 Nisan 2021 - 12:08Neşet KARADAĞ
ADANA(GÜNAYDIN)-Adana'da, kendisine şiddet uyguladığını öne sürdüğü kocası Hakan Özbek’i 3 Eylül 2020'de pompalı tüfekle öldürdüğü iddia edilen Fikriye Özbek 15 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum edildi.
Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, hakkında "Eşe karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açılan Fikriye Özbek, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, sanığın avukatları ile Adana Kadın Platformu üyesi avukatlar da hazır bulundu.
Mahkeme Başkanı, taraflara son savunmalarını sordu. Mahkeme Savcısı, daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayarak, sanığın "Eşe karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını ancak evlilik süresince eziyete uğraması ve eylemi tahrik altında gerçekleştirmesi nedeniyle verilecek cezada "haksız tahrik" indirimine gidilmesini talep etti.
Sanık Fikriye Özbek de son savunmasında eski savunmalarını tekrarladı. Suçsuz yere cezaevinde olduğunu belirten Fikriye Özbek, eşinin kendisine şiddet uyguladığını, devamlı küfür ettiğini iddia etti. Özbek, cinayet anını şöyle anlattı:

“Eşim, bana psikopatça davranırken bana gülüyor, bana zarar verirken zevk alıyordu. Olay günü, ‘Seni burada öldürecektim ama seni yarın annengilin gözü önünde öldüreceğim’ dedi. Beni duvara sıkıştırıp elinde bulunan tüfeği elime zorla tutuşturdu. ‘Ben ölmek istiyorum hadi beni vur’ diyerek tüfeğin namlusunu kendi alnına dayadı. Eşimin gözü dönmüştü. Bu sırada tüfeğin namlusuna bir defa vurdu, sonra ikinci kez vurdu. ‘Hadi lan’ deyip namluya üçüncü kez vuruncu tüfek ateş aldı. Eşim göğsünden ve sol tarafından yaralandı. Tüfeği bilincli olarak bana verip ateş almasını sağladı. Eşimi öldürme gibi bir kastım yoktur. Eşim tüfeği elime zorla tutuşturdu, tüfeğe vurunca da tüfek ateş aldı. Olayın asıl mağduru benim.”
Mahkeme heyeti, sanık Fikriye Özbek’e ‘Eşe karşı kasten öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Daha sonra Özbek’in cezasını, eşini haksız tahrik altında öldürdüğüne kanaat getirip duruşmadaki iyi halini de göz önünde bulundurarak 15 yıl 10 ay hapis cezasına indirip tutukluluğunun devamını kararlaştırdı.
Duruşma sonrası açıklama yapan sanık Fikriye Özbek’in avukatları verilen hapis cezasını fazla bulduklarını belirterek karara itiraz edeceklerini söyledi. Özbek’in avukatlarından Ümit Büyükdağ, olayın kasti insan öldürme olmadığını belirterek, “Fikriye hayatı boyuncu eşinden eziyet ve işkence görmüş birisi. Bu işkence ve eziyet delillerini mahkemeye sunduk. Biz olayın meşru müdafaa olduğunu savunduk. Beraat etmesini bekliyorduk. İstinaf mahkemesine itiraz ederek Fikriye’nin hukuki haklarını aramaya devam edeceğiz” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum