İtiraflarda bulunacak

Yargıtay, Özgecan’ın katilini cezaevinde öldürüp ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl 9 ay hapis cezalarına mahkum edilen Gültekin Alan’a verilen kararı bozdu

İtiraflarda bulunacak

Yargıtay, Özgecan’ın katilini cezaevinde öldürüp ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl 9 ay hapis cezalarına mahkum edilen Gültekin Alan’a verilen kararı bozdu

İtiraflarda bulunacak
21 Ekim 2019 - 09:29

Neşet KARADAĞ
Duruşmada, ‘Silahı kimin temin etiğini, aracıların ve içeride organizeyi yapanların kim olduğunu, silahın kimin ölmesi için getirildiğini ve içeri nasıl soktuğunu’ açıklayacak

ADANA(GÜNAYDIN)-Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı öldürmekten ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Suphi Altındöken'i Adana'daki cezaevinde silahlı saldırıda öldürüp, babası Necmettin Altındöken'i ise yaraladığı iddia edilen davada ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına mahkum edilen sanıklardan tutuklu Gültekin Alan’a verilen hapis cezaları Alan’ın temyiz dilekçesi sonucu Yargıtay tarafından bozuldu. Sanık Alan, dilekçesinde cezaevine silahın girdirilmesini organize ettiğini iddia ettiği kişilerin isimlerini verirken duruşmaya uçakla getirilmesini istedi. Duruşmada, silahı kimin temin etiğini, aracıların ve içeride organizeyi yapanların kim olduğunu, silahın kimin ölmesi için getirildiğini ve içeri nasıl sokulduğunu açıklayacağını kaydetti.
Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda 12 Nisan 2016'da hükümlü bulunan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken’in (26) öldürülmesi babası Necmettin Altındöken’in (51) ise yaralanmasıyla ilgili Adana 5.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına mahkum edilen Gültekin Alan, tutuklu bulunduğu cezaevinden, hakkında verilen hapis cezalarına Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği temyiz dilekçesi ile itiraz etti. Alan, dilekçesinde dava dosyasında iki ayrı olay olduğunu birinin olayda kullanılan silahın cezaevine sokulması ikincisinin ise Özgecan Aslan’ın katili Ahmet Suphi Altındöken’in cezaevinde öldürülmesi, babasının da yaralanması olduğunu belirtti.
‘OLAYIN ESASINI CİDDİ CİDDİ AÇIKLAYACAĞIM’
Altındöken’in öldürülmesinin planlı olmadığını dilekçesinde iddia eden Alan, tek delilin olay gününün kamera kayıtları olduğunu söyledi. Gerçeği bilen tek kişinin kendisi olduğu için sözlerine itibar edilecek tek kişinin de kendisi olduğunu öne süren Alan, mahkemenin diğer sanıklara verdiği beraat kararını doğru bulduğunu da ifade ederek, “Bu insanlar aradan çıksın ben de olayın esasını ciddi ciddi açıklayım. Silahın halı sahadaki banyoda bulunduğuna inanmadınız, ben de inanmadım, hayatın olağan akışına aykırı. Avukatlar ile görüşmemdeki kısıtlamayı kaldırın ben de size o zaman gerçeği anlatırım. Olay aydınlanmış ve cezaevindeki delik kapanmış olur. İlk adımı ben atacağım, sonra da taleplerimin yerine gelmesini bekleyeceğim” dedi.
3 AVUKATIN İSMİNİ VERDİ
Adana F Tipi Cezaevine silahın girmesini organize ettiğini iddia ettiği üç avukatın isimlerini dilekçesinde veren Alan, daha sonra silahı kimin temin etiğini, aracıların kimler olduğunu, içeride organizeyi yapanın kim olduğunu, silahın kimin ölmesi için geldiğini ve silahın içeri nasıl geldiğini açıklayacağını kaydetti.
‘UÇAK İLE ADANA’YA GELMEM GEREKİYOR’
Duruşmaya uçakla gelmek istediğini de dilekçesinde ifade eden Alan, “Biliyorsunuz raporum var. Duruşmaya katılabilmem için bir gün önceden uçak ile Adana’ya gelmem gerekiyor. Adana E Tipi Cezaevi’nde bir gece misafir kalmama izin verin. Duruşmaya aklı başında çıkayım. Tekin Baykal ile de beni duruşmada yüzleştirin” dedi. Alan, duruşmaya rahat gelebilmesi için de Kırıkkale ya da Ankara’daki cezaevlerine sevk edilmesini de talep etti.
KARAR BOZULDU
Yargıtay 1. Ceza Dairesi heyeti, Alan’ın yargılamanın yenilenmesiyle ilgili temyiz dilekçesini dikkate alarak yerel mahkemenin Alan yönünden verdiği kararı bozdu. Daire, kararında, “Yargıtay incelemesi aşamasında dava dosyasına sunulan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 13.6.2018 tarih 2018/42581 sayılı yargılamanın yenilenmesi talepli yazısına ilişkin evrakın tamamının aslı veya onaylı örneği ile sanık Gültekin tarafından gönderilen 4.2.2019 havale tarihli dilekçe içeriği doğrultusunda, sanığın yeniden çağrılarak ayrıntılı ifadesinin alınması, varsa delillerinin sorulması belirlenecek sonuca göre gereğinin takdir edilmesi zorunluluğu, bozmayı gerektirmiştir” denildi.
YENİDEN YARGILAMA BAŞLADI
Yargıtay’ın bozma kararı üzerine yerel mahkemede yeniden yapılan yargılamanın duruşmasına tutuklu Gültekin Alan, başka suçtan tutuklu sanıklar Ahmet Tekin Baykal ve Hüsamettin Bağlar bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanıklar Ferat Yüksel ve Hacı Ahmet Özdoğan ile sanıkların avukatlarının da geldiği duruşmada sanık Alan’ın avukatı, gördüğü lüzum üzerine müvekkilinin avukatlığından çekildiğini söyledi.
‘DİLEKÇELERİMİN ARKASINDAYIM’
Alan da, yeni bir avukat tayin edeceğini belirterek süre verilmesini istedi. Alan, “Cezaevi aracılığıyla gönderdiğim dilekçelerimin arkasındayım. Yargıtayın bozma ilamına uyulsun” dedi.
BİR SONRAKİ DURUŞMA SAVUNMA YAPMASI İÇİN İHTAR EDİLDİ
Mahkeme heyeti, sanık Gültekin Alan’ın tutukluluğunun devamına karar verip bir sonraki duruşmada yeniden savunmasının alınacağı ihtar edildi. Heyet, cezaevinde oğlu öldürülen kendisi ise yaralanan Necmettin Altındöken’in duruşmada hazır edilmesine da karar verip duruşmayı, eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi.
 

Nasıl öldürmüştü?

Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken (26) ile babası Necmettin Altındöken (51), 12 Nisan 2016'da Gültekin Alan'ın silahlı saldırısına uğramıştı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü Suphi Altındöken hayatını kaybederken, babası ağır yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında Alan ile olaya karıştıkları iddia edilen Hüsamettin ve eşi Gamze Bağlar ile Hacı Ahmet Özdoğan, Ahmet Tekin Baykal ve Ferhat Yüksel tutuklanmış, Serkan Akkoca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 25 Ocak 2017’de yapılan duruşmada Gültekin Alan dışındaki 5 sanığın tahliyesine karar verilmişti. 17 Temmuz 2017’deki duruşmada ise mahkeme heyeti, Alan’ı "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Ayrıca, Alan'a "tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüsten" 18 yıl, "hakaretten" 1 yıl 4 ay, "yasak eşyaları cezaevine sokmak, 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet" suçlarından 6 yıl, "infaz koruma memurlarını hürriyetlerinden alıkoymadan" da 4 yıl 5 ay 10 gün olmak üzere toplam 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası daha verilmişti. Cezalarda indirim yapılmazken, diğer sanıklar ise delil yetersizliğinden beraat etmişti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum