K vitamini yapılmadığı için mi öldü?

3 hastane dolaştı, 4’ncü hastanede menenjit teşhisi konulduktan sonra hayatını kaybeden 2.5 aylık bebeğin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı

K vitamini yapılmadığı için mi öldü?

3 hastane dolaştı, 4’ncü hastanede menenjit teşhisi konulduktan sonra hayatını kaybeden 2.5 aylık bebeğin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı

K vitamini yapılmadığı için mi öldü?
12 Ekim 2019 - 09:16

Neşet KARADAĞ-ÖZEL
 
HÜSEYİN BEBEK ÖLDÜ

Tuğba ve Emre Sarıgül çiftinin 29 Temmuz’da bir tıp merkezinde erkek bebekleri dünyaya geldi. Hüseyin ismi verilen bebek, doğumundan sonra ateşlenme ve hırıltılı nefes alması nedeniyle rahatsızlanıp hastaneye götürüldü. Sık sık rahatsızlandığı için 3 değişik hastaneye götürülen Hüseyin bebek en son özel bir hastaneye kaldırılıp yoğun bakıma alındı. Baba Emre ve anne Tuğba Sarıgül, avukatları Cihan Emre Durmaz aracılığıyla 20 Eylül’de bebeklerinin hastalanmasında ihmalleri olduğu gerekçesiyle 3 hastane ile doğumun yapıldığı bir tıp merkezi hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na ‘görevi ihmal, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, yaralama’ suçlarından suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturma başlatırken Hüseyin bebek, dün akşam tedavi gördüğü özel hastanede beyin kanamasından hayatını kaybetti.
4 HASTANE GEZDİ
Bebeklerinin cenazesini hastaneden alıp toprağa veren acılı baba Emre Sarıgül, bebeğinin, doğduğu tıp merkezi ve ardından götürdükleri hastanelerdeki ihmaller sonucu yaşamını yitirdiğini iddia etti. Baba Sarıgül, “Eşim tıp merkezinde doğum yaptı. Bize, tüm bakımı ve aşılarının yapıldığı söylenip bebeğimizi taburcu ettiler. 1 ay sonra bebeğimiz ateşlendi, hırıltılı nefes alıp vermeye başladı. Hastaneye götürdük. Bebeğimizin herhangi bir problemi olmadığı, gazının bulunduğu söylenerek taburcu edildi” dedi. Bir gün sonra bebeğinin ateşinin düşmediğini, yine hırıltılı nefes alıp verdiğini belirten baba Sarıgül, bu kez bebeklerini başka hastaneye götürdüklerini söyledi. Bu hastanede ciğerinde problem olduğunun söylendiğini ve antibiyotik ile buhar tedavisi yapıldığını ifade eden baba Sarıgül, “Göbeğinden de tedavi uygulandı. Bebeğimiz, ateşinin ve nefes alıp vermesinin düzelmesi üzerine taburcu edildi. Mahalledeki sağlık ocağında 29 Ağustos’ta bebeğimize hepatit B aşısı yaptırdık. Bir gün sonra bebeğimizi yüksek ateş ve kusma şikayeti üzerine hastaneye götürdük. İlaç verilerek taburcu edilen bebeğimiz 31 Ağustos’ta hırıltılı nefes almaya başlayınca ilk götürdüğümüz hastaneye götürdük” dedi.
‘K VİTAMİNİ YAPILMADIĞI İÇİN BU DURUMA GELMİŞ’
Hastanede kalp grafiği çekildiğini, kalbinde bir şey olmadığının söylendiğini belirten Sarıgül, bebeğinin yine gaz sancısı çektiği söylenip ilaç yazılıp taburcu edildiğini anlattı. Bebeğinin gözlerinin ferinin kaymış, hırıltılarının artarak devam etmesi üzerine yanlış teşhis konulmuş olması ihtimali ile özel bir hastaneye gittiklerini ifade eden Sarıgül, “Acil serviste doktor, çocuğumu görür görmez, ‘bu çocuğa ne olmuş, bu çocuğun durumu çok ağır, menenjit geçiriyor olabilir’’ şeklinde tepki verdi. Hemen tedavi ve test işlemlerine başlandı. Yapılan tekitler neticesinde, yavrumun menenjit geçirdiği tespit edilip yoğun bakım ünitesine yatışı yapıldı. Doktorlar, ‘çocuğunuz beyin kanaması geçirmiş, solunum sıkıntısı var, hayatta kalması çok düşük, hayatta kalırsa kesinlikle engelli olur. K vitamini yapılmadığı için bebeğiniz bu duruma gelmiş’ dediler. Benim yavrum doğar doğmaz tıp merkezi ve hastanelerin ihmali sonucu ölmüştür. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum, başka bebekler ölmesin, başka anne ve babalar evlat acısı yaşamasın” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum