Kadın kooperatifleri markalaşma yolunda

Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi Başkanı Av. İlknur Özcan, “Dokuma , geleneksel el sanatları ve gastronomi alanındaki doğal ürünlerde üretim ve satış yapmayı düşünüyoruz” dedi

Kadın kooperatifleri markalaşma yolunda

Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi Başkanı Av. İlknur Özcan, “Dokuma , geleneksel el sanatları ve gastronomi alanındaki doğal ürünlerde üretim ve satış yapmayı düşünüyoruz” dedi

 Kadın kooperatifleri markalaşma yolunda
10 Aralık 2019 - 08:28

MUSTAFA ÖZKE
 
 
ADANA (GÜNAYDIN) – Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi Başkanı Av. İlknur Özcan, kadın kooperatifleri olarak Adana'da çok güzel ürünler meydana getirdiklerini belirterek, en kısa zamanda markalaşma yoluna gideceklerini söyledi.
Kooperatifleşmede eğitimin büyük önem taşıdığını anlatan Özcan, kadın kooperatifçiliğinin gelişmesi için üretim standardı, pazarlama , ortak hareket edebilme, tanıtım ve kooperatifçiliğin hukuki ve mali sorumlulukları gibi konularda eğitimler verilmesi gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile 171 kooperatifin temsilci ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Kooperatifler Fuarı'na katılan Av. İlknur Özcan, fuarda önemli deneyimler kazandıklarını dile getirdi.
Fuarda 171 kooperatifin yanı sıra kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün temsilcileri ve e-ticaret firmalarının da yer aldığına dikkati çeken Özcan, "Adını duyduğumuz hatta takip ettiğimiz bir çok kooperatifi orada canlı olarak gördük, ürünlerini tattık veya inceledik. Nasıl çalıştıklarını, pazarlama yöntemlerini sorduk, öğrendik." dedi.
Kadınların üretim yaptıktan sonra ilerisini göremediklerini belirten Av. İlknur Özcan, "Kadınlar üretiyor ama sonrasında ne yapacağını bilemiyor. Kooperatif olarak kadınların ilerisini görmesini sağlayacağız. Vereceğimiz eğitimlerle daha büyük işler başaracağımıza inanıyorum. Dokuma , geleneksel el sanatları ve gastronomi alanındaki doğal ürünlerde üretim ve satış yapmayı düşünüyoruz. Kadınlarımız bu yönüyle çok heyecanlı. Çok güzel işler başarıyoruz." şeklinde konuştu.
Türkiye Kooperatifler Fuarı'na Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz'in de katıldığını anımsatan Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi Başkanı Av. İlknur Özcan, "Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz Adana'daki kadın kooperatifleri için büyük emek harcıyor, çok çalışıyor. Kadınların iş gücüne katılması için gecesini gündüzüne katıyor. Ticaret Bakanlığı'nın ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın elinden alması da bizi çok gururlandırdı. Ticaret Bakanlığı'nın düzenlediği kooperatifler Fuarı , ülkemizde üretim ve işbirliği ruhunu canlandırmak açısından çok faydalıydı. Emeği geçen Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Adana Ticaret İl Müdürümüz Adnan Ekiz'e ve tüm katılımcılara Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi olarak çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum