Kadın sürücü asli kusurlu bulundu

2 kadının öldüğü kazayla ilgili kusur raporu mahkemeye geldi

Kadın sürücü asli kusurlu bulundu

2 kadının öldüğü kazayla ilgili kusur raporu mahkemeye geldi

Kadın sürücü asli kusurlu bulundu
14 Ocak 2020 - 09:03

Haydar ŞENGÜL

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana'da ehliyetsiz olarak kullandığı aracın freni yerine gaza basınca kaldırımda oturan Raziye Can ve Münevver Can’a çarparak ölümlerine neden oldukları iddiası ile haklarında 15’er yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istenen Sevcan K. ile araç sahibi arkadaşı Nadir G.'nin olayda asli kusurlu oldukları belirtildi.
Adana 1.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu Sevcan K. ile tarafların avukatları geldi. Tutuksuz sanık Nadir G.’nin gelmediği duruşmada mahkeme başkanı, Adli Tıp Kurumu Ankara Trafik İhtisas Dairesi’nin hazırladığı kusur raporunun mahkemeye geldiğini ve raporda, sanıkların asli kusurlu, ölenlerin ise kusurunun olmadığının belirtildiğini söyledi.
Ölen kadınların yakınlarının avukatları, sanıkların cezalandırılmalarını isterken sanık Sevcan K., raporu kabul etmediğini belirtti. Ehliyetinin olmadığını ifade eden Sevcan K., “Ben daha önce araç kullandım ancak şoförlüğüm zayıftır. Arabayı kullanmayı yeni öğreniyordum. Şoförlüğümün zayıf olduğunu Nadir de biliyordu. Daha önce de söylediğim gibi Nadir direksiyona dokunmasaydı kaza bu şekilde olmazdı. En fazla duvara çarpıp duracaktık. O bayanlar da şimdi yaşıyor olacaktı. Böyle bir kaza olduğu için çok üzgünüm ve pişmanım” dedi.
Sanık Nadir G.’nin avukatı ise raporun denetime el verişli olmadığını söyledi. Kaza tespit tutanağı ile rapor arasında çelişki olduğunu iddia eden avukat, “Nadir’e tespit tutanağında kusur atfedilmemiştir. Müvekkilimin, diğer sanığı aracı kullanması konusunda bir yönlendirmesi söz konusu değildir, bu husus değerlendirilmemiştir. Yeniden rapor aldırılmasını talep ederiz” dedi.
Mahkeme heyeti, yeniden kusur raporu aldırılması talebini red ederken davada başka araştırılacak husus olmaması üzerine mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi.
Savcı, mütalaasında, her iki sanığın da olayda asli kusurlu olduklarını belirtip 15’er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. Savcı, sanık Sevcan K.’nin hükümle birlikte tutukluluğunun devamına, diğer sanık Nadir G.’nin ise tutuklanması için yakalama kararı çıkartılmasını talep etti.
Sanık avukatları, mütalaaya katılmadıklarını belirterek esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre istedi.
Mahkeme heyeti, sanık Sevcan K.’nin tutukluluğunun devamına karar verip duruşmayı karar için ileri bir tarihe erteledi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum