‘Kadının tırnağının incinmesi toplumun incinmesidir’

Adana Valisi Elban, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi’nin düzenlediği toplantıya katıldı, “Kadınlarımız önemli ve değerlidir” dedi

‘Kadının tırnağının incinmesi toplumun incinmesidir’

Adana Valisi Elban, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi’nin düzenlediği toplantıya katıldı, “Kadınlarımız önemli ve değerlidir” dedi

‘Kadının tırnağının incinmesi toplumun incinmesidir’
29 Eylül 2020 - 09:25


 
ADANA(GÜNAYDIN)-Adana Valisi Süleyman Elban, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesince düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddet” konulu toplantıya katıldı. Vali Elban, “Kadınlarımız önemli ve değerlidir, tarihte yazılı ilk barış sözleşmesini imzalayan da bu topraklarda yaşamış bir kadındır.  ‘Barış yine Adana’dan yükselecek” dedi.
Polisevi’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Elban’ın yanı sıra; Türk Kadınlar Konseyi Derneği Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Komisyonu Başkanı Emekli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Avukat Meryem Türktekin ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban; “Bir kadının tırnağının incinmesi toplumun incinmesidir. Eskiden kadına karşı işlenen suçlar daha fazlaydı; ancak yapılan çalışmalar sonucunda bu suçlarda gerileme olduğunu görüyoruz. Tabii ki bunda Devletimizin ve sivil toplum kuruluşlarının payı çok yüksek. Kadınlarımız önemli ve değerlidir, tarihte yazılı ilk barış sözleşmesini imzalayan da bu topraklarda yaşamış bir kadındır.  ‘Barış yine Adana’dan yükselecek” diyerek gerçekleştirdikleri faaliyetlerle kadına yönelik şiddet konusuna dikkat çeken ve bu konuda farkındalık oluşturan dernek Başkanına ve üyelerine teşekkür etti.
 
Derneğin KYŞM Komisyonu Başkanı Feyzullah Arslan,  ‘Elinin hamuru ile erkek işine karışma’ gibi ata sözleri artık geçerliğini kaybetmiştir. Kadın Polisler polisliğin bazı bölümlerini erkeklerden çok daha iyi ifa ediyorlar. Çağımızda kadınlar geçmiş dönemden farklı olarak artık her alanda varlar, çalışma hayatının ve sosyal hayatın içindeler ve ellerini attıkları her şeyde başarılı oluyorlar. Bir çok alanda ülkemiz adına büyük başarılar ortaya koyuyorlar. Tarihsel süreçte kadınlar hakkında oluşmuş, olumsuz Ata sözleri yeniden değerlendirilmeli ve lugatımızdan çıkarılmalıdır’ Dedi.
Dernek Başkanı Av. Meryem Türktekin,  konuşmasında, Temmuz ve Ağustos ayında öldürülen kadınların isimlerinin yazılı olduğu listeleri göstererek, “ Bu kara listeler, bana göre bir utanç listesidir; Modern yaşam bizlere ruhumuzun en kadim arayışlarını unutturmuş; adalet anlayışımızı ve sevgi yetimizi köreltmiştir, toplumun bu hale gelmesinde hepimizin sorumluluğu vardır. Zira ahlakı da üreten toplumdur, hukuku da üreten toplumdur. Temmuz ayında 35 kadın, Ağustos ayında 26 kadın bu toplumun gözleri önünde yok edildi. Kimi varile tıkılıp benzinle yakıldı, kimi dayakla, kimi kurşunla katledildi. Kadına yönelik şiddet, bir kadın/erkek meselesi değildir; apaçık insan hakları ihlalidir. İnsan haklarını korumak da, sadece devletin ve STK’ların görevi değildir, insani sorumluluğumuzun bir gereği olarak toplumdaki her bir ferdin, tüm kurum ve kuruluşların sorumluluğudur. Buna hepimizin artık dur demesi gerekmektedir. Bu ülke hepimizindir; bu utanç listeleri daha fazla büyümeden bir an evvel herkesin elini taşın altına koyması, çözüm önerileri getirmesi ve bu yöndeki projeleri desteklemesi gerekmektedir. Bu kapsamda, bizleri kırmayıp, insani sorumluluğunu ortaya koyarak derneğimizin KYŞM Komisyonu Başkanlığı görevini kabul eden ve yüzlerce kilometre öteden gelip kadına yönelik şiddetle mücadelede bizlere yol haritası çizen Emekli Emniyet Genel Müdür Yardımcımız Sayın Feyzullah Arslan’a ve toplantımıza katılarak bu konuya destek sunan Sayın Valimiz Süleyman Elban’a  derneğimiz ve tüm Türk Kadınları adına teşekkür ediyorum” dedi.
Toplantının sonunda,  Derneğin Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Komisyonu Başkanı Emekli Emniyet Cenel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan, anılarından toparlayıp yazdığı ‘Gül Güldür Düşündür’ yazılı kitabı Vali Elban’a hediye etti.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum