Kaldırımda 2 kadının ölümüne 7 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Kaldırımda 2 kadının ölümüne 7 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Kaldırımda 2 kadının ölümüne 7 yıl 3 ay hapis cezası verildi
24 Ocak 2020 - 08:41

Neşet KARADAĞ
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana'da kullandığı otomobille kaldırımda oturan Raziye (73) ve Münevver Can'a (71) çarparak ölümlerine neden olduğu öne sürülen ehliyetsiz sürücü kadın ile araç sahibi erkak arkadaşı 7 yıl 2 ay 20’şer gün hapis cezasına mahkum edildi.
Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına tutuklu sanık Sevcan K., müştekiler İbrahim Can, Suna Geniş, Abdül Can, Saliha Tenli ile tarafların avukatları geldi. Araç sahibi tutuksuz sanık Nadir G. ise duruşmaya katılmadı.
Mahkeme başkanı, dava dosyasında başka araştırılacak husus kalmadığını belirtip taraflara esas hakkındaki son savunmalarını sordu.
Mahkeme Savcısı, geçen celse verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Savcı, mütalaasında, iki sanığın da bilirkişi raporuna göre asli kusurlu olduklarının belirtildiğini ifade ederek, 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Savcı, sanık Sevcan K'nin hükümle birlikte tutukluluğunun devamını, Nadir G'nin ise tutuklanması için yakalama kararı çıkartılmasını talep etti.
Sanık Sevcan K., son savunmasında, olay nedeniyle pişman olduğunu belirterek, “Olanları gerçeği ile daha önce anlattım. Başkaca söyleyecek bir şeyim yok” dedi. Sevcan K. daha önceki savunmasında, ehliyetinin olmadığını belirterek, "Ben daha önce araç kullandım ancak şoförlüğüm zayıftır. Arabayı kullanmayı yeni öğreniyordum. Şoförlüğümün zayıf olduğunu Nadir de biliyordu. Daha önce de söylediğim gibi, Nadir direksiyona dokunmasaydı kaza bu şekilde olmazdı. En fazla duvara çarpıp duracaktık. O kadınlar da şimdi yaşıyor olacaktı. Böyle bir kaza olduğu için çok üzgünüm ve pişmanım." demişti.
Ölenlerin yakınları ise sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi.
Mahkeme heyeti, sanıklar Sevcan K. ve Nadir G.’yi ‘Bilinçli Taksirle 2 kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan 7 yıl 2 ay 20’şer gün hapis cezasına mahkum etti. Heyet, sanık Sevcan K.’yi tutuklu bulunduğu süreyi göz önünde bulundurarak tahliye ederken, diğer sanık Nadir G.’nin ise ehliyetine 2 yıl süre ile el konulmasını da kararlaştırdı.
Tahliye edilen sanık Sevcan K. sevinçten ağladı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum