‘KAMU BANKALARI İFLASIN EŞİĞİNDE’

Sümer, “Kamu Bankaları geri alamayacağını bile bile yandaşlara kredi veriyor” dedi.

‘KAMU BANKALARI İFLASIN EŞİĞİNDE’

Sümer, “Kamu Bankaları geri alamayacağını bile bile yandaşlara kredi veriyor” dedi.

‘KAMU BANKALARI İFLASIN EŞİĞİNDE’
18 Haziran 2021 - 10:36

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Kamu Bankalarının batık ve riskli kredilerinin artması konusunun araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Araştırma Önergesi verdi. Sümer, “Kamu Bankaları geri alamayacağını bile bile yandaşlara kredi veriyor” dedi.
 
RİSKLİ DEĞİL GÖZ GÖRE GÖRE BATIK KREDİ
Orhan Sümer, şunları söyledi:
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) rakamları ve verilerine göre, 30 Eylül 2020 bilançolarına göre, sektörün verdiği kredilere göre takipteki kredi oranı ortalamada yüzde 4.1 olarak yer alıyor. Ancak bu rakam içinde yer almayan hususlara bakıldığında, ötelemenin ne kadar büyük bir yükü gizlediği de kendiliğinden ortaya çıkıyor. Sayıştay raporlarına da yansıyan konuyu incelediğimizde Kamu Bankalarının hiçbir teminat almadan, nasıl geri ödeneceği şüpheli milyonlarca kredi verildiği görülüyor.”
“2020 yılı içinde reel sektörü desteklemek amacıyla verilen düşük faizli kredilerin önemli bir bölümünün takipteki kredilerin ödenmesinde kullanıldığını, yani işletmelerin kazanarak değil, borçlarını yine borçla kapatarak ödedikleri Bankalar Birliği tarafından da kabul ediliyor” diyen Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir yıllık izleme süresi içerisinde anapara ve/veya faiz ödemesi 30 günden fazla geciken ya da bu süre içinde bir kez daha yapılandırılan kredilerin kanuni takipte gösterilme şartının da kaldırıldığı not ediliyor. Bankaların portföyünün büyük bir kısmı ne yazık ki riskli kredilerden oluşuyor. Ekonominin bu kadar zorlu olduğu, kur farkının her gün yükseldiği bu dönemde aksi bir durumda kamu bankalarının iflası ile karşılaşılabilir. Kamu Bankalarını incelediğimiz zaman kuruluş amacı çiftçiyi, esnafı, vatandaşı, dar gelirliyi desteklemek düşük, faizli krediler kullandırmak olan amaçlarının saray tarafından yönlendirilen yandaş şirketlere finans sağlamak haline dönüştüğünü görüyoruz. Milyonlarca lira krediler battığı zaman peşine düşmeyen kamu bankaları iş vatandaşa gelince asla gözünün yaşına bakmıyor.” 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum