‘Kan davasına’ 2 ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

‘Kan davasına’ 2 ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

‘Kan davasına’ 2 ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi
24 Ekim 2020 - 10:32

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana'nın Sarıhamzalı Mahallesi'nde, 25 Temmuz 2019'da kahvehane işletmecisi İzzettin Şeker’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili haklarında "Kan gütme saikiyle adam öldürme" suçundan dava açılan 4'ü tutuklu 5 sanıktan 2’si ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi. 3 sanıktan 2’si 15 ve 16 yıl, biri ise beraat etti.
Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, sanıklar Mehmet A, Alican A, Şirvan A. ve Hebat S, koronavirüs tedbirleri nedeniyle tutuklu bulundukları Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanık E.Z'nin katılmadığı duruşmada, öldürülen İzzettin Ş'nin yakını müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu. Savcı, esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayarak, sanıklardan Mehmet A. ile Şirvan A.’nın ‘Kan gütme saikiyle adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Alican A. ile Hebat S.’nin ise ‘Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek’ten cezalandırılmalarını talep etti. Tutuksuz sanık E.Z.’nin ise delil yetersizliğinden beraatini istedi.
Son savunmaları için taraflara söz verildi. Öldürülen İzzettin Şeker’in yakınları Abdulkadir, Abdulkerim ve Lokman Şeker, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi.
Sanıklardan Mehmet A., son savunmasında, olayda kan gütme ve tasarlama olmadığını iddia etti. Olaydan dolayı pişman olduğunu belirten Mehmet A., “Karşı tarafa husumetim yoktur. Elini beline atığı için korku ve panik içinde kendimi müdafaa ettim. Kundaktaki çocuklarımızı öldürmekle tehdit etiği için konuşmaya gitmiştim. Silahı düşürmesi sebebiyle ittiğimde silah ateş aldı, kasten öldürmedim” diyerek beraatini istedi. Şirvan A. ise, “Diyeceğim tek şey o gün orada olmamdır” dedi.
Diğer sanıklar Alican ve Hebat S. ise olayla alakalarının olmadığını kimseye yardım etmediklerini belirterek beraatlerini talep etti.
Mahkeme heyeti, sanıklardan Mehmet A. ve Şirvan A.’yı ‘Nitelikli kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Cezada indirim uygulanmazken Mehmet A.’ya ayrıca ‘silah bulundurmaktan’ 6 yıl, Şirvan A.’ya ise aynı suçtan 1 yıl 6 ay hapis cezası daha verildi.
Heyet, diğer sanıklardan Alican A.’yı ‘Nitelikli kasten adam öldürme suçuna yardım’ suçundan 16 yıl, Hebat S.’yi de 15 yıl hapis cezasına mahkum etti. Heyet 4 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verirken tutuksuz sanık E.Z.’nin ise delil yetersizliğinden beraatini kararlaştırdı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum