Karaciğer nakliyle hayata tutundu

19 yaşındaki ölen gencin bağışlanan karaciğeri 60 yaşındaki hastaya umut oldu

Karaciğer nakliyle hayata tutundu

19 yaşındaki ölen gencin bağışlanan karaciğeri 60 yaşındaki hastaya umut oldu

Karaciğer nakliyle hayata tutundu
09 Kasım 2019 - 08:31

Haydar ŞENGÜL
Adana’da yaşayan 60 yaşındaki Mahmut Başhan, 1995 yılından bu yana karaciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Son 5 yıldır ise karaciğerinde tümör olduğu görüldü. Tedavisi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Kliniğince devam eden Başhan’ın karaciğer nakli olmasına karar verildi.
Bekleyişin ardından olumlu haber Hatay’dan geldi. Beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki gencin organları bağışlandı. Karaciğer ise sırada bekleyen Mahmut Başhan’a nakledildi. Başhan’ın operasyonu ve tedavisi Doç. Dr. Tolga Akçam, Doç. Dr. Abdullah Ülkü ve Doktor Öğretim Üyesi Gökhan Sarıtaş tarafından gerçekleştirildi.
Tedavi süreciyle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Tolga Akçam, başarılı operasyon sonrası Başhan’ın şuan taburcu aşamasına geldiğini ifade etti. Organ Bağışı Haftasında bu operasyonu gerçekleştirmenin de ayrıca önemi olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Akçam, organ bağışı konusunda daha fazla duyarlı olunması konusunda çağrıda bulundu.
Bağışlanan karaciğer ile sağlığına kavuşan Başhan mutluluğunu eşi ve doktorlarıyla paylaştı. Başhan, “Doktorlarım karaciğer nakli olmam gerektiğini söylediklerinde pek ümidim yoktu. Ancak bağış olup da sıradaki hastanın ben olduğumu öğrendiğimde yaşama dair yeniden içimde umut oldu. Şimdi nakil oldum ve taburcu aşamasındayım çok teşekkür ediyorum herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum