Karakedi, ‘Görmezsen bir eksik kalırsın’ diyor

Karakedi, ‘Görmezsen bir eksik kalırsın’ diyor

Karakedi, ‘Görmezsen bir eksik kalırsın’ diyor
24 Mart 2018 - 08:34

 

MUSTAFA ÖZKE

 

ADANA (GÜNAYDIN) – Kültür, sanat ve edebiyat dergisi Karakedi, 14. sayısında İzmir özel sayısı ile okurlarının karşısına geçiyor.

Dergide; Aslan Kocaman, Ayşen Sarıbaş, Barış Kiye, Berrin Civgin Gümüş, Çağrı Topsöken, Devrim Horlu, Ferzan Sarpkaya, Gülşen Ersan, Gürkan Vural, Hamiyet Kopartan, İdris Sezgin, Jiyan Baran, Mazlum Cihangir, Neda Olsoy, Oğuz Anıl, Önder Çolakoğlu, Serpil Emre, Seval Arslan ve Yılmaz Arslan şiirleriyle; Beyza Okumuş Dilan Turgut, Emine Çakır, Güney Solak, Hakan Unutmaz, Hıdır Çelik, Hülya Senday Özdamar, Murat Yurdakul, Nesrin Z. İnankul, Özgür İrenhür ve Özlem Erdem öyküleriyle; Aylin Özer, Cem Kaya, Dizdar Karaduman, Erkan Karakiraz, Neslihan Perşembe, Sedat Sezgin, Süheyla Altınkaya Turan, Süleyman Demirsoy ve Yılmaz Arslan da yazılarıyla yer alıyor.

Editör Neval Savak bakın ne diyor sunuş yazısında; “İzmirli büyük ozan Homeros’un ‘Gök kubbenin altındaki en güzel şehir’ olarak betimlediği, Aristo’nun İskender’e ‘Görmezsen eksik kalırsın’ diyerek önemini vurguladığı, büyük yazar Victor Hugo’nun onu hiç görmeden adına şiir yazıp bir ‘prensese benzettiği’; farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının, inançların binlerce yıldır bir arada barış içinde yaşadığı kavimler kapısı; Doğu Akdeniz’in merkezi, Ege’nin gerdanlığıdır. Söylencelere göre İzmir’in adı; ‘Smyrna’ adlı bir Amazon kraliçesinden gelmektedir. Bu yüzdendir ki İzmirli kadınlar özgürlük savaşçılarıdır. Sanatın, giderek insanlardan uzaklaştığı bir dönemde yolum ‘Karakedi’ ailesiyle kesişti. Yaşamda tesadüflere inanmayanlardanım. İzmir sayısını oluştururken tüm amacımın birilerinin kalbine, yaşamına dokunmak düşüncesi oldu. Çünkü bir söz, bir dize, bir sesleniş yenilenmenize yeniden başlamanıza sebep olabilir ya da içinizde sanata karşı gizli kalmış yanınızı ortaya çıkarabilir. Sınıf farkı gözetmeden herkesin bu dergide eserlerini paylaşabileceği, aynı sayfada olabileceğini, yazmanın ve sanatın amacının da bu olması gerektiğine inanıyorum. Bu sayıya katkı koyan arkadaşlarımız aynı düşünceyle bizimle eserlerini paylaşarak katkıda bulundular. Sanat sanat için değil de sanat insan için diyen sevgili dostlara gönül dolusu sevgiler. İnsan insanla beslenir, çoğalır. ‘’Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir’’ felsefesini ilke edinerek yazar arkadaşlarımızla çıktığımız bu yolculukta bize eşlik edecek önce Karakedi Dergisi’ne, hazırlama sürecinde emeği geçen arkadaşlara ve sevgili okuyuculara İzmir’den imbatlı teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Yazmak var olmanın en güzel kanıtıdır. ‘’Edebiyat olan her yerde umut vardır’’ demiş Albert Camus. Önce kendinizden başlayın inanmaya ve ilk adımı Karakedi Dergisi’ne şiir, yazı, öykülerinizi göndermekle atın. Bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle”