Karpuzun fiyatı, çiftçinin yüzü düştü

Karpuzun fiyatı, çiftçinin yüzü düştü

Karpuzun fiyatı, çiftçinin yüzü düştü
21 Haziran 2019 - 15:01

Türkiye'nin karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini karşılayan Adana’da karpuzun kilosunun tarlada 30 kuruşa kadar düşmesiyle çiftçi hüsrana uğradı.
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan yaptığı açıklamada, çiftçilerin zarar edip, tüccarların çeklerinin ödenmediğini belirterek, “Adana karpuzu tadı, rengi, kokusu, aromasıyla Türkiye’de en iyi karpuzlardan biri. Adana’da Merkez Park’ta Karpuz Festivali yapılacak ama biz bu festivali gönül rahatlığıyla yapmak isteriz. Karpuz fiyatları çok ucuz olduğu için buruk bir sevinçle bu festivali yapacağız” dedi.
Adana karpuzunun bu yıl havaların çok serin ve yağışlı geçmesinden dolayı Mayıs’ın ortalarında hasat edildiğini hatırlatan Doğan, “Karpuz ilk çıktığında 2-2.5 TL arasında toptan piyasaya sürüldü. Ve bizler Adana’nın markası olan karpuzu korumak için ham karpuz timleri oluşturduk. 12 ekip vardı bu ekipler sahada çalışmalarını yaptı ama maalesef ham karpuz timleri bu yıl görevini yerine getiremedi. Öyle olunca da bayramdan önce karpuz fiyatları yüksekken ham karpuz kırımları başladı bu da fiyatları birden bire düşürdü. Karpuz fiyatları şuan 30-40 kuruş arasında değişmekte ve üreticimizde para kazanamamakta. Çünkü karpuzun 1 dönüm maliyeti 3.5-4,5 bin TL'ye mal olmakta. Ve tüccarlarımız üreticilerimiz zarar etmekte. Bu zararın devletimiz tarafından karşılanmasını istiyoruz. Nasıl ki soğan da patates de fiyatlar yüksek olunca Cumhurbaşkanımız ‘soğanı patatesi halkımıza pay ediyoruz’ diyorsa karpuzda da böyle bir önlemin alınmasını istiyoruz” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum