Kavgayı ayırmaya çalışanı öldürenlere ceza yağdı

Kavgayı ayırmaya çalışanı öldürenlere ceza yağdı

Kavgayı ayırmaya çalışanı öldürenlere ceza yağdı
31 Ekim 2019 - 08:53

Adana'da çıkan kavgayı ayırmak istediği iddia edilen Yakup Batan’ın av tüfeğiyle öldürülmesiyle ilgili yargılanan 1’i tutuklu 6 sanık  5 yıl ile 14 yıl 2 ay arasında hapis cezasına mahkum edildi.
Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, Yakup Batan'ı av tüfeğiyle öldürdüğü iddia edilen tutuklu Özcan Özdemir, öldürülenin annesi Meliha Batan ile sanıkların avukatları katıldı. Taraflara son savunmaları soruldu. Öldürülenin annesi Meliha Batan, oğlunun planlanarak öldürüldüğünü iddia etti. Batan, “Oğlumu benzinliğin oraya çağırmışlar. Olay daha sonra gelişmiş.  Adaletinize güveniyorum. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğim” diyerek tüm sanıkların tutuklanıp en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Sanık Özcan Özdemir, olay nedeniyle çok pişman olduğunu belirterek, “Keşke böyle bir şey olmasaydı. Ben tartışmayı ayırmak istedim. Ölen herkesi saldırıyordu. Bana da saldırdı. Kendisini uyardım. Ama saldırmaya devam etti, anneme küfür etti. O an ki sinirle gidip silahımı getirdim. Uzaklaşması için havaya ateş ettim. Eğer orada satırı bırakıp gitseydi hiçbir şey yapmayacaktım. Manava girdi, ben de silah getireceğini düşündüm, cama doğru sıktım, pencereden içeri gözükmüyordu. Sadece düştüğünü gördüm” dedi.
Mahkeme heyeti, sanık Özcan Özdemir’i ‘Kasten adam öldürme’ suçundan önce müebbet hapis cezasına mahkum etti. Özdemir’e verilen bu ceza daha sonra, cinayeti haksız tahrik altında işlediği ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle 14 yıl 2 aya indirildi. Yaşları 16 ile 17 arasında olan davanın diğer sanıklarından A.G. ve Ş.B. 9’ar yıl 5’er ay 10’ar gün, R.A., S.Ö. ile Ö.B. ise 5’er yıl hapis cezasına mahkum edildi. Heyet, Özdemir’in tutukluluğunun devamına, sanıklar A.G. ve Ş.S. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmasını da karara bağladı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum