Koronavirüsten yaşamını yitiren 380 sağlık çalışanın İSİMLERİ FİDANLARDA YAŞAYACAK

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Meryem Türktekin, fidan dikiminde yaptığı konuşmada, “Pandemi süreci, yediden yetmişe hepimizi derinden etkiledi. Ancak en fazla mücadele eden ve en fazla zarar görenler; şüphesiz sağlık çalışanları oldu. Bu proje ile ‘Sağlık şehitlerimizin’ isimlerini yaşatma imkanı bulmuş olduk” dedi.

Koronavirüsten yaşamını yitiren 380 sağlık çalışanın İSİMLERİ FİDANLARDA YAŞAYACAK

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Meryem Türktekin, fidan dikiminde yaptığı konuşmada, “Pandemi süreci, yediden yetmişe hepimizi derinden etkiledi. Ancak en fazla mücadele eden ve en fazla zarar görenler; şüphesiz sağlık çalışanları oldu. Bu proje ile ‘Sağlık şehitlerimizin’ isimlerini yaşatma imkanı bulmuş olduk” dedi.

 Koronavirüsten yaşamını yitiren 380 sağlık çalışanın İSİMLERİ FİDANLARDA YAŞAYACAK
02 Mart 2021 - 11:20

Kudret BAKTARHAN

Adana'da, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) işbirliğinde, Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitiren 380 sağlık çalışanı için fidan dikildi.
Çukurova Üniversitesi Hukuk ve Eczacılık Fakülteleri arazilerinde oluşturulan Minnet Koruluğu’ndaki fidan dikme etkinliğine, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Meryem Türktekin, Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Selahattin Menteş ile yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının yakınları ve sağlık personelleri katıldı. Etkinlikte konuşan Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Meryem Türktekin yaptığı konuşmada, pandemi sürecinin herkesi derinden etkilediğini, ancak en fazla mücadele eden ve en fazla zarar görenlerin sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekti.  Şu ana kadar Kovid-19 nedeniyle 380 sağlık çalışanının şehit olduğunu ifade eden Av. Türktekin, konuşmasına şöyle devam etti:

‘EN FAZLA ZARAR GÖREN SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLDU’
“Bu Pandemi süreci, yediden yetmişe hepimizi derinden etkiledi. Alışkanlıklarımızı, bildiğimiz doğruları ve yanlışları, hemen her şeyi yeniden yapılandırmak zorunda kaldık. Tüm hastaneler, yoğun bakım üniteleri, covid vakalarıyla dolup taştı. Her yer de adeta ölümün kol gezdiği, kötü bir yıl yaşadık….Hepimiz Covidle halen bi şekilde savaşıyoruz, mücadele ediyoruz..…Ancak en fazla mücadele eden ve en fazla ZARAR görenler; şüphesiz sağlık çalışanları oldu....
KİMİ, henüz 22 yaşında, hayatının baharında….kimi, yüzünü göremediği karnındaki yavrusuyla…kimi, yetim kalan çocuklarını bu topluma emanet ederek…. bir bir yaşama veda ettiler…..
Boğulurken, kendi sessiz çığlıklarında...Yüreklerinde doyamadıkları sevdaların hüznü…
Alınlarında ise, içtikleri meslek and’ını yerine getirmiş olmanın huzuru vardı…
ZORDUR sağlık çalışanı olmak bilirim…. Sağlık kökenli bir hukukçu, bir Gevher Nesibeli olarak yakınen bilirim……
İSTER DOKTOR, ister hemşire, ister teknik personel… ister ebe, ister eczacı…hangisi olursanız olun…  fark etmez…Zordur sağlık çalışanı olmak… ;
Her şeyden önce,
BİNLERCE hüzün hikayesi taşımak demektir, YÜREĞİNİZDE…
Daha da kötüsü, hepimizin o en çok korktuğu, ölüm anına, sayısız kez şahit olmak demektir…
Ve buna rağmen…;
YAŞAM ENERJİNİZİ….UMUDUNUZU ve CESARETİNİZİ koruyabilmek; Ve  hastalarınıza bunları aktarabilmek, demektir...
Bu nedenle sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının görülmesi ve topluma YANSITILMASI gerektiğini,
Şefkatlerinin ve MESLEKİ ŞEVKLERİNİN ise, asla zedelenmemesi gerektiğini düşünüyorum…

‘ADSIZ KAHRAMAN OLDULAR’
Sağlık Bakanlığı verilerinden edindiğimiz güncel bilgilere göre;
Şu ana kadar covid nedeniyle kaybettiğimiz; tam 380 sağlık şehidimiz var… Sormam şimde birçoğunun adını hiçkimse  hatırlamaz...
Haken BİRİNİN ACISI geçmeden, bir diğerinin acısıyla uyanıyoruz GÜNE…
Şöyle bir dönüp bakınız TARİHE….!
Çanakkale’de de,
Kurtuluş savaşında da, adsız kahramanlardı onlar…
Covid’le savaşta da ne yazık ki, adsız kahramanlar oldular…

 ‘SAĞLIK ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİNİ YAŞATMA İMKANI BULDUK’
Bu yüzden yaşanan bu acılar yüreğime dokundu........eve kapandığımız dönemde, sağlık çalışanlarına destek olabilmek ve hayatını kaybedenlerin isimlerini yaşatabilmek adına, dernek üyelerimizden sağlık çalışanlarıyla ilgili projeler üretilmesini talep etmiştim..
Sağ olsunlar, ürettiler… ve derneğimiz bu kapsamda bir çok güzel işe imza attı..…
Örneğin Covid servislerine teşekkür belgeleri yollamak gibi…….
…Çalışmadığımız dönemlerde araçlarımızı, aracı olmayan sağlık çalışanlarına vermek gibi…
KÖŞE yazılarımızla, MESLEĞİN ÖNEMİNİ topluma anlatmak gibi,,
Basın açıklamalarımızla, onların SESİ olmaya çalışmak; ücretlerinin ve özlük haklarının düzeltilmesini istemek ve Covid nedeniyle hayatını kaybedenlerin görev ŞEHİDİ sayılmalarını talep etmek gibi……
Bu çalışmalar için de, bugün nezdinizde tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Ancak bu konuda şuana yaptığımız en güzel projenin bu olduğunu düşünüyorum; Zira bu proje ile ‘SAĞLIK ŞEHİTLERİMİZİN’ isimlerini…… yaşatma imkanı bulmuş olduk.

KATILIMCILARA TEŞEKKÜR ETTİ
Bu nedenle, bu projeyi ve etkinliği yapmayı teklif eden ve derneğimizle üniversite arasında iletişim köprüleri kuran değerli YK üyemiz Prof. Dr. Sayın Hatice Korkmaz Güvenmez’e ayrıca teşekkür ediyorum.…
Bu etkinliğimizi sizlerin desteği ile, her yıl yenilemeyi VAADEDEREK;
ÇÜ. Rektörü Prof. Dr. Sn Meryem TUNCEL’e ve Sn. Rektör Yardımcılarına bu projeye sunmuş oldukları katkılardan ve deneğimizle yapmış oldukları işbirliğinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi ifade etmek isterim..
Orman Bölge Müdürlüğüne de, temin ettikleri fidanlar için teşekkür etmek isterim...
Ayrıca Park ve Bahçeler Müdürü Sayın Hülya ŞAFAK’a gerekli her türlü alt yapı desteğini bizlere özveriyle sunduğu için teşekkür ederim….
 
Davetimizi kabul ederek etkinliğimize katılan Sn. DEKANLARA, Adana TABİP Odası BAŞKANINA… Sn. Başhekime ve Sn. Başhemşireye, tüm sağlık çalışanlarına, açıkçası şuan burada bulunan herkese katılımlarından dolayı çok teşekkür EDEREK;
Huzurlarınızda; bu süreçte göstermiş oldukları fedakarlıklar için tüm sağlık çalışanlarına;
Toplum adına minnet duygumuzu ifade ediyor ve sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum..
Covid nedeniyle kaybettiğimiz şuan aramızda olan Dr. Mehmet Ertane’nin yakınlarına  taziye dileklerimi sunuyor, hayatımı kaybeden diğer sağlık çalışanlarımıza, Allahtan rahmet diliyorum."

AĞLAYANLAR OLDU
Av.Türktekin’in bu konuşması duygulu anlara neden oldu. Bazı katılımcıların, konuşmadan etkilenerek gözyaşı döktükleri görüldü. Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının ismini kütüğe çakıp, oluşturulan Minnet Koruluğu’nda her biri adına fidan dikerek, can suyu verdi. 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum