Korsan gösteride polislere ateş açan sanığa müebbet hapis cezası verildi

Korsan gösteride polislere ateş açan sanığa müebbet hapis cezası verildi

Korsan gösteride polislere ateş açan sanığa müebbet hapis cezası verildi
16 Nisan 2018 - 11:20

MESUT ÖZDEMİR

ADANA(GÜNAYDIN) – Adana’da bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın düzenlediği korsan gösteriye katılıp polis memurlarını öldürmek için silahla ateş etiği iddia edilen Ahmet Çiray, müebbet hapis ve ayrıca 14 yıl 5ay 22 gün hapis cezasına mahkum edildi.

Hürriyet Mahallesi Güney Kuşak Bulvarı’nda 15 Haziran 2014’de bölücü terör örgütü PKK/KCK yanlıları terör örgütünün verdiği talimat üzerine korsan gösteri düzenledi.  Göstericiler, polis memurlarına silahla ateş edip, molotof kokteyl, havai fişek ve el yapımı patlayıcılar atmıştı. Yapılan soruşturma ve güvenlik kamera görüntülerinden Ahmet Çiray’ın gösteriye katılıp polis memurları H.A., F.E., F.Ç. ve L.Ü.’ye doğru ateş edip öldürmeye teşebbüs ettiği belirlendi. Bilirkişi raporunda da, polislere ateş eden kişinin Çiray olduğu teşhis edildi. Davanın 5’nci celsesine katılan Çiray, yaptığı savunmada suçlamayı kabul etmeyerek, “Eylemlerin olduğu mahallede oturuyorum.  İster istemez sokaktan geçtim, evimin önünde otururken fotoğraflanmış olabilirim. Polis memurlarına silahla ateş etmedim” diyerek kendini savunmuştu.

Hakkında yakalama kararı bulunan Çiray ile ilgili Adana 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması yapıldı. Halen yakalanamayan sanık Ahmet Çiray duruşmaya gelmedi. Mahkeme Savcısı, daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayarak sanık Çiray’ın cezalandırılmasını ve hükümle birlikte tutuklanmasını istedi. Çiray’ın duruşmaya gelen avukatı, yaptığı savunmada, bilirkişi raporundaki görüntüde yer alan şahsın müvekkilinin olduğunun net belli olmadığını söyledi. Müvekkilinin, üzerine atılı suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil olmadığını belirterek beraatını istedi.

Mahkeme heyeti, Çiray’ı ‘Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak’ suçundan müebbet hapse mahkum etti. Heyet, ayrıca sanığa, ‘4 polis memurunu öldürmeye teşebbüs etmek’ suçundan 10 yıl 10 ay, ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekten’ 5 ay, ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahla katılmaktan’ 5 ay, ‘Kamu görevlisine karşı görevini yaptırmamak için direnme’ suçundan 18 ay 22 gün, ‘Silah bulundurmaktan’ ise 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 14 yıl 5 ay 22 gün hapis cezası daha verdi. Sanık Çıray’ın tutuklamaya yönelik yakalama kararı verildi.