Koyunun kilosu 28, dananın 24 lira

Koyunun kilosu 28, dananın 24 lira

Koyunun kilosu 28, dananın 24 lira
09 Temmuz 2020 - 08:41

Haydar ŞENGÜL
ADANA(GÜNAYDIN)-Canlı Hayvan Alım Satım Besiciler Tavukçular ve Balıkçılar Odası Başkanı Yusuf Ziya Üçdağ, Kurban Bayramı'nda satılacak canlı hayvan fiyatlarını ve uyulması gereken kuralları açıkladı.
Yusuf Ziya Üçdağ yaptığı açıklamada,  alınacak kurbanlıkların Tarım İl Müdürlüğü menşeli  ve kulak küpesinin olmasına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ülkemize kaçak hayvan girişi yapıldığını bunların sağlık açısından sıkıntılı olduğunu ifade eden Üçdağ, "Bu hastalıklı hayvanlar insan sağlığı açısından telefisi mümkün olmayan hastalıklar bulaştırmaktadır. Canlı hayvanın derisinde ve yüzünde yara ve benzeri kızarıklar, hastalık anlamı taşımaktadır. Bu yüzden menşei ve kulak küpesinin olması önem arz etmektedir. Belediyelerin belirlediği yerler dışında kurbanlık alınmaması gerekmektedir" dedi. Başkan Üçdağ , belediyenin belirlediği yerler dışyında kurbanlık satışı yapanlara para cezası yaptırımı uygulanacağını belirtti. Ülkemizde canlı hayvanın pahalı olmasının sebebinin dişi hayvan kesiminden kaynaklandığını belirtten Üçdağ,"Bu nedenle dişi kesilmemesi canlı hayvan üremesi anlamına gelmektedir" dedi. 
Üçdağ, kurbanlık satışı fiyatlarını da açıkladı. Kurbanlık fiyat listesinin sadece odalarının yetkisinde olduğunu önemle vurgulayan Üçdağ, farklı fiyatlara itibar edilmemesini söyledi. Üçdağ, bu yıl ki kurbanlık fiyatlarını ise şöyle açıkladı:
"Kangal Van beyaz erkek koyun kg 28 lira, Dana (Tosun )kg 24 lira, Düve (İnek) 23 lira, Sarıbaş Merinos erkek keçi kg 23 liradan satılacaktır"
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum