Kozan Adliyesi TBMM’de

HDP Adana Milletvekili Peköz, Kozan Adliyesi’nin hizmet veremez hale geldiğini öne sürdü.

Kozan Adliyesi TBMM’de

HDP Adana Milletvekili Peköz, Kozan Adliyesi’nin hizmet veremez hale geldiğini öne sürdü.

Kozan Adliyesi TBMM’de
24 Eylül 2021 - 11:35

ADANA(GÜNAYDIN)

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Kozan Adliyesi’nin hizmet veremez hale geldiğini belirtip bu durumu TBMM’ye taşıdı.

Kozan Adliyesi’ni TBMM gündemine taşıyan HDP Adana Milletvekili Peköz, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplandırması için soru önergesi verdi. Milletvekili Peköz,1953 yılında yapılan Kozan Adliye binasının, yeni mahkemelerin açılması, dava dosyasının artması ve iş yoğunluğu nedeniyle hizmet veremez hale geldiğine dikkat çekti. Milletvekili Peköz, “2006 yılında ek bina şeklinde büyütülmüşse de bu bina da yetersiz kalmıştır. Şu anki adliye binası; Aile Mahkemesi, 1.Asliye Hukuk Mahkemesi ve 2. Asliye Hukuk Mahkemesi salonları tektir, sırayla salonda duruşma yapılmaktadır. Sulh Hukuk, Kadastro ve Sulh Ceza Mahkemeleri de aynı duruşma salonunu kullanmaktadır. 1. Asliye Ceza Mahkemesi iki hakimli olup, dosyalar tek-çift ayrılarak tek duruşma salonunda sırayla görülmektedir. Duruşma salonu küçük olduğundan sanık-mağdur vekil taraflarının çok olduğu davalarda oturma düzeni bulunmamaktadır.”dedi.
Milletvekili Peköz şöyle devam etti:
“Adliyede oda sayısının yetersizliği nedeni ile sürekli prefabrik eklentiler yapılmaktadır. Mevcut bina yangına karşı donanıma sahip değildir. Adliyedeki İcra müdürlüğü imar mevzuatına aykırı prefabrik bir eklentiye sığdırılmıştır, kış aylarında çatının akması sebebiyle elektrik teçhizatı risk taşımaktadır. Dosyalar nemlenmekte, duvarlar küflenmekte ve prefabrik binanın ısıtılması ve soğutulmasında zorluk yaşanmaktadır. Pandemi koşullarına uygun şartlar adliye binasında sağlanamamış, adil yargılamanın gerektirdiği asgari fiziksel koşullar oluşturulamamıştır.”

Yeni Kozan Adliyesi ne zaman yapılacak?
1. Kozan Adliyesinin fiziksel koşullarının yetersizliği ortadayken neden yeni bir adliye binası henüz hizmete açılmamıştır?
2. Binaya yapılan imara ve deprem yönetmeliğine aykırı prefabrik eklentiler tarafınızca denetlenmiş midir? Adliye personeli, hâkim-savcı, avukat ve yurttaşların can güvenliğini tehdit eden koşullar ortadan kaldırılacak mıdır?
3. Adliye binasının yangına karşı gerekli donanıma sahip olmadığı, yangın tesisatı projelerine aykırı olduğu, olası bir yangında yangın söndürme tüp ve ekipmanlarının konulacağı bir alanın olmaması iddiaları doğru mudur?
4. Fiziki şartlarının ihtiyaçlara uygun bir şekilde yapılacağı, personelin ve yurttaşların can güvenliği ve sağlık koşullarının, adil yargılamanın gerektirdiği asgari fiziksel durumun sağlanacağı Kozan Adliye binası inşasına ne zaman başlanacaktır?
5. Kozan Adliye binası olarak yapılması planlanan projenin 2022 yılı yatırım programına alınması sağlanacak mıdır?
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum