KPSS'ye giren her 100 tarihçiden sadece 2'si istihdam ediliyor

KPSS'ye giren her 100 tarihçiden sadece 2'si istihdam ediliyor

KPSS'ye giren her 100 tarihçiden sadece 2'si istihdam ediliyor
28 Aralık 2020 - 11:50

ADANA(GÜNAYDIN)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her yıl binlerce mezun veren Tarih bölümlerinden mezun olanlara genel atamalarda düşük seviyede kontenjan ayrılmasının yarattığı mağduriyete dikkat çekmek amacıyla, TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi. 

20-25 BİN TARİHÇİDEN SADECE 200-300’Ü ATANIYOR 
Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde her yıl KPSS’ye giren 20-25 bin tarih bölümü mezunundan 200-300 kişinin istihdam edildiğine işaret etti.

İSTİHDAM ARTIRILMALI 
Tarih bölümü mezunlarının sadece öğretmen alımında değil, diğer kamu alımlarında da mağdur edildiğini anlatan Gürer, köklü bir geçmişe sahip olan Türk toplumunun arşivlerine yapılan atamaların yok denecek kadar az olduğunu vurguladı. 

10 YILDA 4 BİN 556 KONTENJAN 
Bazı bölümlerin bir atamada aldığı kontenjan sayısının tarihi bölümü mezunları için 10 yıllık atamadan bile çok olduğuna dikkat çeken Gürer, son 10 yılda Tarih branşına toplam 4556 kontenjan verildiğini belirtti. 

ZORUNLU DERS OLMALI 
2020-2021 eğitim öğretim yılında aşamalı olarak uygulanacak olan yeni ortaöğretim programına göre Tarih dersinin "Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu" başlığı altında seçmeli ders olarak yapılandırılmasının planlandığını da ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk durumun bu şekilde olmadığını, Tarih dersinin zorunlu olduğunu belirtse de yayınlanan kılavuzda 9,10 ve 11. sınıflarda zorunlu Tarih dersleri seçmeli olarak gözükmektedir” dedi. 
HAFTALIK DERS SAATİ 4’E ÇIKARILMALI 
Tarih derslerinin zorunla hale getirilmesi gerektiğine değinen Gürer, bunun hem öğrencilerin güncel dünya hakkında bilgi sahibi olması hem merkezi sınavlarda çıkacak olan konulara yabancı kalmaması, hem de Tarih öğretmenlerinin norm kadrosunu artırarak atamalardakontenjanların yüksek olmasını sağlayacağını belirtti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum