Küçük: "Yargı reformu söylemleri samimiyetten uzak"

Küçük: "Yargı reformu söylemleri samimiyetten uzak"

Küçük:
26 Kasım 2020 - 13:45

Adana Barosu’nun düzenlediği “Avukatlık Disiplin Hukuku” konulu online konferans yapıldı.
 
Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Başkanı Av. Uğur Uzer, Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Üyesi Av. Mustafa Çinkılıç, Adana Barosu Disiplin Kurulu Başkanı Av. Mehmet Müftüoğlu konuşmacı olarak katıldı.
 
Konferans, Baro’nun YouTube kanalının yanı sıra resmi facebook ve twitter sayfaları üzerinden canlı yayınlandı.
 
 
Açış konuşmasını yapan Baro Başkanı Av. Veli Küçük  güncel konular hakkında da değerlendirmelerde bulundu.
 
Yargıya güvensizliğin üst düzeyde olduğu, (yüzde 80) bir dönemde son günlerde tartışılan yargı reformunun hayata geçmesinin en büyük arzuları olduğunu ancak Cumartesi Anneleri’ne yönelik uygulama ve haklarında ceza dava açılmasının siyasi otoritenin yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki söylemlerinin samimiyetten ne kadar uzak olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.
 
Toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması yapma hakkının demokratik ve çoğulcu toplumun temel gereksinimlerinden olduğunu ifade eden Av. Veli Küçük, “Cumartesi Anneleri’nin evlatlarının, yakınlarının akıbetlerini öğrenme haklarını, feryatlarını, taleplerini duymazdan gelmek, bir de onları yargı sopasıyla cezalandırmak demokrasiyle ve hukuk devletiyle hiçbir şekilde bağdaşmaz. Yargı reformu söylemleri samimiyetle içselleştirilerek sözde değil, özde olmalıdır. ” dedi.
 
Av.Küçük, tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen demokrasiye, hukuk devletine olan inançlarını hiçbir zaman kaybetmeyeceklerini ifade etti.  Ekim ayında yapılaması gereken Baroların genel kurullarının pandemi gerekçesiyle ‘bilinçli olarak’ ertelenmesini de eleştirdi.
Konuşmasında genç meslektaşlarından meslek etiği ve kurallarına riayet edilmesini, avukat - müvekkil ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için usule uygun davranmalarını salık verdi.
 
Meslektaşlarının iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü girişim ve eylemde bulunmaktan kaçınmalarını, mesleklerini özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmelerini ifade etti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum