‘Külliye’deki adli yıl açılışına katılmayacağım’

‘Külliye’deki adli yıl açılışına katılmayacağım’

‘Külliye’deki adli yıl açılışına katılmayacağım’
24 Ağustos 2019 - 08:56

Pelin ERKOCU
 
ADANA(GÜNAYDIN)-Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Yargıtay’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül 2019 tarihinde yapacağı Adli Yıl Açılışı’na katılmayacağını tekrarladı.
Adana Barosu’nda stajlarını tamamlayan 22 yeni avukatın ruhsat töreninde konuşan Baro Başkanı Küçük, ülkemizin yargı sorunlarına, bağımsız ve tarafsız yargının işlerlik kazanmasına, savunmanın özgürlüğüne yönelik çalışmalarını aynı kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.
Hukukun üstünlüğü kavramına, katılımcı demokrasiye olan inancını, hak ve özgürlükler noktasında ortaya koydukları tavrı anlattı.
Yargıtay’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül 2019 tarihinde yapacağı Adli Yıl Açılışı’na katılmayacağını tekrarlayan Baro Başkanı Küçük, Baro olarak 2 Eylül 2019 tarihinde saat 10.00’da Adli erkânla birlikte Atatürk Parkı’nda Atatürk Anıtına Çelenk sunumunda bulunduktan sonra, saat 20.00’de Baro Tesislerindeki resepsiyonla Adli Yılı açacaklarını vurguladı.
Kuvvetler ayrılığının katılımcı demokrasilerin ve hukuk devletinin en temel varlığı olduğuna işaret eden Küçük, “Yeni Adli Yıl açılışının yargının kendi evinde ve mekânında yapılması hukuksal, etik ve şekli bir gerekliliktir.  Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı’nın ev sahipliğinde yapılacak bir Adli Yıl Açılışı yargının yürütmenin etkisinde olduğu izlenimi doğuracağı için tehlikeli bir görüntüdür. Yurttaşların yargıya güvensizliğinin yüzde 76’lara ulaştığı bu dönemde görev ve yetki noktasındakilerin bu hassasiyeti ortaya koymaları gerekmektedir.” diye konuştu.
Baro Başkanı Av. Veli Küçük, İçişleri Bakanlığı tarafından Van, Diyarbakır ve Mardin’de Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınarak Valilerin kayyum olarak atanmalarını da eleştirdi. 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum