Kurbanlık fiyatları belli oldu

Kurbanlık fiyatları belli oldu

Kurbanlık fiyatları belli oldu
23 Temmuz 2019 - 16:13

Adana Canlı Hayvan Alım Satım Besiciler Yemciler Tavukçular ve Balıkçılar Odası Başkanı Yusuf Ziya Üçdağ, 2019 yılı canlı küçükbaş ve büyükbaş hayvanın kilogram fiyatını açıkladı. Buna göre, Kangal Van Beyazı erkek koyunun kilosu 24,00 TL, dananın (Tosun) kilosu 23,00 TL, Düvenin (İnek) kilosu 19,00 TL, Sarı Baş Merinos erkek keçinin kilosu 19,00 TL. oldu.
Başkan Üçdağ, yaptığı açıklamada vatandaşların alacakları kurbanlıkların, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü menşeli ve kulak küpesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 
Ülkeye kaçak hayvan girişi bulunduğuna dikkat çeken Üçdağ,  “İnsan sağlığı açısından telafisi mümkün olmayan hastalıklar bulaşacağından, canlı hayvanın derisinde, yüzünde yara ve benzeri kızarıklıklar, hastalık anlamı taşımaktadır. Bu yüzden menşe ve kulak küpesi önem arz etmektedir” dedi.
 
KURBAN BAYRAMINI KUTLADI
Oda Başkanı Üçdağ, belediyenin belirlediği yerler dışında kurbanlık alınmaması gerektiğini aksi takdirde para cezası uygulanacağını hatırlatarak, “Ülkemizde canlı hayvanın pahalı olması dişi hayvan kesiminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle dişi hayvan kesilmemesi, canlı hayvanın daha çok üremesi anlamına gerekmektedir. Bu hususa özellikle riayet edilmesini belirtirken, şimdiden tüm vatandaşlarımızın, üyelerimizin kurban bayramını kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk içerisinde geçmesini yürekten temenni ediyorum” diye konuştu.
Kurbanlık fiyat tarifesinin sadece oda yetkisinde olduğunu dile getiren Üçdağ, farklı fiyat tarifelerine itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum