Kuytul beraat etti

Kuytul beraat etti

Kuytul beraat etti
12 Ocak 2019 - 09:13

Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının kurucu başkanı Alparslan Kuytul beraat etti, ancak suçun tehdit suçunu oluşturup oluşturmayacağı yönünde Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.
Adana 2.Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına başka suçtan tutuklu bulunan Alparslan Kuytul katılmadı. Kuytul’un avukatı, iddianamenin kırpılmış sözlerden oluşturulduğunu belirterek, “Müvekkilimin konuşması bir bütün olarak değerlendirildiğinde hakaret içeren bir söz olmadığı anlaşılacaktır.  Bunun aksine uyarıcı mahiyette ‘Ben buradan ikaz ediyorum’ şeklinde başlayan cümleleri mevcuttur. Bunlar da ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir” diyerek Kuytul’un beraatini istedi.
Mahkeme hakimi, sanık Kuytul’un, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi. Hakim, sanığın söylediği idia edilen iddianameye konu konuşmaların ‘tehdit’ suçunu oluşturup oluşturmayacağı yönünde gereğinin yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını da kararlaştırdı.
 

‘Konuşmam kırpılmış’
 
Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul’un,  youtube video paylaşım sitesinde 1 Temmuz 2016’da yayınlanan video görüntüsünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ‘Tayyip Erdoğan’ın kalemi kırılmıştır. Yakında işi bitirilecektir…..’ gibi sözler sarf ettiği iddiasıyla ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan dava açılmıştı. Geçen celse Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunmasını yapan başka suçtan Bolu Cezaevi’nde tutuklu Kuytul, iddianamede konuşmalarının belirli kısımlarının alındığını öne sürerek, “Konuşmam kırpıldığı için manası da çarpıtılmaktadır. ’Cumhurbaşkanının kalemi kırılmıştır. Yakında işi bitirilecektir’ şeklindeki sözlerimin yabancı güçler tarafından yapıldığını kastetmiştim. Benim siyasi analiz niteliğindeki, uyarıcı mahiyetindeki konuşmalarım bir takım kesimlerin hoşuna gitmediği için susturulmaya çalışılıyorum, hakkımda davalar açılıyor. Cumhurbaşkanına herhangi bir hakaret kastım yoktur” demişti. Bu arada Kuytul hakkında, Adana 11 Ağır Ceza, 4.Ağır Ceza ve 24.Asliye Ceza Mahkemelerinde açılmış davalar hala sürüyor.